Biografie

Článků v rubrice: 185

Johann Mendel – jak to bylo doopravdy

V lednovém čísle našeho časopisu jsme k článku Molekulární metody, zabývajícímu se genetikou, připojili kratičký sloupek o Johannu Mendelovi, zakladateli této vědecké discipliny.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

Krátce na to se nám ozval starosta Mendelovy rodné obce s upřesněním některých uvedených údajů a přiložil i některé poslední pamětní materiály o slavném rodákovi. Moc nás to potěšilo – jednak proto, že se na J. G. Mendela na rozdíl od minulé éry už nezapomíná, ale i proto, že vidíme, jak se Třetí pól šíří i tam, kde bychom to ani nečekali.
Johann Mendel se narodil 20. července 1822 v Hynčicích (Heinzendorf) v historickém regionu Moravské Kravařsko. Dnes jsou Hynčice součástí obce Vražné (Gross Petersdorf). Jako den narození malého Johanna býval často udáván 22. červenec, kdy také Mendel zásadně slavil narozeniny, v ten den však byl v kostele sv. Petra a Pavla ve Vražném pokřtěn. V letech 1829–33 navštěvoval základní školu v Hynčicích, kde byli jeho prvními učiteli Thomas Makitta a farář Johann Edmund Schreiber. Ve studiích pak pokračoval na piaristické koleji v Lipníku nad Bečvou a po roce na gymnáziu v Opavě, jehož ředitelem byl Ferdinand Schaumann, člen augustiniánského kláštera na Starém Brně.
Roku 1840 se dal Mendel zapsat na filozofická studia na olomoucké univerzitě. Dokončil je roku 1843, ale na další léta studií teologických už mu nestačily prostředky. Vstoupil proto do augustiánského kláštera v Brně, kde přijal řeholní jméno Gregor a pokračoval ve vysokoškolském studiu. Jako hlavní obor si vybral fyziku. V roce 1848 ukončil v Brně teologická studia, krátce pokračoval ještě ve Vídni a pak začal sám učit – nejprve na c. k. gymnáziu ve Znojmě a později na vyšším státním reálném gymnáziu v Brně.
Svou převratnou teorii o přenosu dědičných jednotek publikoval roku 1865, ale už víme, že bez velkého ohlasu. Roku 1868 byl zvolen opatem augustiánského kláštera sv. Tomáše na Starém Brně, roku 1881 se stal ředitelem Hypoteční banky moravské v Brně. Zemřel 6. ledna 1884 a rekviem při zádušní mši řídil Leoš Janáček.
Mendelův rodný dům ve Vražném (Hynčicích) se dochoval, je evidován jako kulturní památka a dnes v něm najdeme jeho památník, expozici Okresního vlastivědného muzea Nový Jičín.

Pavel Augusta
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail