Biografie

Článků v rubrice: 185

Otec automobilu

Právě před 80 lety, 4. dubna roku 1929, zemřel německý automobilový konstruktér Karl Friedrich Benz, jeden z těch, kdo se nejvýznamněji zasloužili o zrození a rozvoj fenoménu moderní doby – automobilu.

Fotogalerie (2)
Karl Benz

Karl se narodil 23. listopadu 1844 v Baden Mühlburgu jako syn strojvůdce. Jeho otec brzy zemřel, ale matka se i přes nedostatek finančních prostředků postarala o synovo vzdělání, takže Karl vystudoval gymnázium a absolvoval i několik semestrů na polytechnice. Po studiu dva roky praktikoval u strojírenské společnosti v Karlsruhe a posléze nastoupil jako kreslič a konstruktér do továrny na váhy v Mannheimu. V roce 1868 přešel do strojírenského závodu, který se zabýval především stavbou mostů, nakrátko pak pracoval v další konstrukční firmě, tentokrát ve Vídni.

Od dvoudobého ležatého jednoválce ke čtyřdobému motoru
V roce 1871 se Benz osamostatnil a se společníkem založil svou první firmu s materiály pro stavbu strojů a různých zařízení v Mannheimu. Více se však zajímal o motory, jejichž konstrukci chtěl vylepšit, a tak se pustil do stavby vlastního dvoudobého spalovacího motoru. První patent – na dvoudobý ležatý jednoválec – obdržel v roce 1879. Několik let na to založil v Mannheimu závod Benz & Company na výrobu průmyslových motorů.

Benzovým cílem však bylo postavení prakticky využitelného automobilu. V roce 1884 vyvinul první čtyřdobý motor, který zamýšlel použít pro pohon vozidla, jenž spatřilo světlo světa o rok později. Šlo o tříkolku poháněnou motorem o výkonu 0,9 k s vodorovně uloženým setrvačníkem. Vůz byl patentován pod číslem DRP 37435 dne 29. ledna 1886, kteréžto datum je považováno za den zrození automobilu.

Benzova tříkolka na 113 km trase
V červenci roku 1886 uskutečnil Benz několik krátkých zkušebních jízd a začal tříkolky prodávat. Velkou důvěru veřejnosti však nezískal – dokud do hry nevstoupila jeho žena Berta. Bez vědomí manžela usedla se svými dvěma syny – patnáctiletým Eugenem a o rok mladším Richardem – do tříkolky a vydala se z Mannheimu na návštěvu k babičce do Pforzheimu u Stuttgartu. Vzdálenost přes 113 km absolvovala odvážná řidička bez větších potíží, což lze při uvážení stavu tehdejších silnic považovat za malý zázrak. Byla to v té době nejdelší cesta automobilem a bezesporu prokázala spolehlivost Benzovy tříkolky. Několik let nato, v roce 1893, se stala tříkolka Benz Velo prvním hromadně vyráběným automobilem. To už ale Karl Benz začal vyrábět i čtyřkolové automobily.

Po Viktorii Comfortable
Byl to především vůz „s řídicím mechanismem majícím řídicí okruhy umístěny na tangentě ke kolům“ nazvaný Victoria na počest vítězství nad složitým problémem řízení. Následoval Comfortable, oba ještě ve tvaru kočáru poháněného pomaluběžnými motory uloženými v zadní části karoserie. Díky nim se Benzova firma dostala na špičku tehdejší výroby automobilů.

O několik let později se Benz, který byl sice vynikající konstruktér, ale nepříliš zdatný obchodník, spojil se svým konkurentem Gottliebem Daimlerem a založili velkou automobilku Daimler-Benz. Dodnes se s jeho jménem setkáváme u značky Mercedes-Benz, představující stále tu nejvyšší kvalitu.

Karl Friedrich Benz, jeden z otců automobilismu, zemřel ve svém domě v Mannheimu v požehnaném věku 85 let. Jeho skvělá a statečná manželka Berta, pravděpodobně první řidička v historii motorismu, se dožila 95 let.

Pavel Augusta
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail