Biografie

Článků v rubrice: 182

Spolutvůrce moderní výuky matematiky František Běloun

„Matematika by neměla být pokládána za hotovou, dokud ji neučiníme tak jasnou, že ji můžeme vysvětlit prvnímu člověku, kterého na ulici potkáme.“

David Hilbert

Fotogalerie (2)
František Běloun

Každý žák a student má své oblíbené vyučovací předměty a na druhé straně ty, které by nejraději z vyučování vyloučil. K těm dlouhodobě patří na našich základních a středních školách bohužel především matematika. Není to až tak překvapivé, neboť hodiny matematiky bývají ve škole nejtěžší. Tento jev však ukazuje i na určitou pohodlnost mladé generace a na její neochotu abstraktně uvažovat. Negativní důsledky tohoto stavu na sebe nenechaly dlouho čekat: znalosti českých dětí z matematiky se v posledních letech ve srovnání se světem podstatně zhoršily.

Kromě vlivu rodiny, bezprostředního sociálního okolí a vlastních dispozic je podle výsledků průzkumů hlavním faktorem, který ovlivňuje postoj žáků k matematice, osobnost učitele. Zejména pokud jde o jeho odbornost, povahové rysy, vztah k oboru, vztah k dětem, ale především o metody jeho práce a pojetí výuky. Své o tom věděl již před více než půl stoletím český učitel matematiky a deskriptivní geometrie PaedDr. František Běloun, od jehož narození letos uplynulo sto let a od úmrtí let dvacet. Učitelé ho znají především jako spolutvůrce moderní didaktiky matematiky – vědecké disciplíny, která zkoumá zákonitosti vyučování matematice v souladu s cíli společnosti. Do povědomí široké veřejnosti se zapsal svojí obsáhlou sbírkou úloh z matematiky pro základní školy, používanou několika generacemi.

Učitelem nejprve na Slovensku

František Běloun se narodil 13. dubna 1912 v městečku Dašice v početné rodině místního drogisty. Po absolvování reálky v Pardubicích odešel v roce 1931, podobně jako mnoho jeho vrstevníků, na Slovensko, kde vyučoval na obecných a měšťanských školách. Mezitím v roce 1933 složil maturitní zkoušku na učitelském ústavu v Chrudimi. Po vytvoření Slovenského štátu se v roce 1939 vrátil zpět do Čech a působil na školách v Peruci na Lounsku, Praze a Chroustovicích na Vysokomýtsku, kde nuceně pobýval pod dohledem protektorátních úřadů pro důvodné podezření z účasti na domácím odboji.

V roce 1943 byl František Běloun totálně nasazen, po osvobození v roce 1945 vykonával ještě jeden rok dobrovolnou vojenskou službu. Po návratu pak učil na školách ve Zbraslavi, Davli, Mníšku a Radotíně a přitom dálkově studoval na Vysoké škole pedagogické v Praze. Zde v roce1952 získal doktorát pedagogických věd a v roce 1960 aprobaci pro vyučování matematice a deskriptivní geometrie na středních školách. Od roku 1954 se po mnohaleté pedagogické praxi trvale věnoval otázkám metodiky vyučování matematiky, a to jako metodik v Ústavu pro další vzdělávání učitelů a později v Krajském pedagogickém ústavu v Praze. V roce 1976 odešel do důchodu, zemřel 4. srpna 1992.

Autor učebnic

Do historie české matematiky a pedagogiky se František Běloun zapsal především jako autor mnoha didaktických statí, učebnic, metodických průvodců, sbírek příkladů a tabulek. Jeho obsáhlá Sbírka úloh z matematiky pro základní školu, určená k opakování a procvičování veškerého učiva základní školy a vhodná pro přípravu k přijímacím zkouškám na střední školy, se v roce 2010 dočkala osmého vydání, aktualizované Tabulky pro základní školu byly znovu vydány v roce 2006. Pracoval v redakčních radách časopisů Matematika ve škole, Pokroky matematiky, fyziky a astronomie aj. V letech 1965‑1969 byl hlavním sekretářem Jednoty československých matematiků a fyziků.

Tesařík Bohumil
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Jaderná věda odhaluje podvody s potravinami

Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...

Evropský projekt Shift2DC - přepneme na stejnosměrné napájení?

V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.

Vnitřní jádro Země je měkké, křivé, kývá se a zpomaluje rotaci

Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...

Vlny veder, Golfský proud a tání Grónského ledu

O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by ...

Nejtěžší částice antihmoty, jaká kdy byla objevena

Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho ...

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail