Bez zařazení

Článků v rubrice: 438

Elektrické letadlo a elektrická létající loď

Elysian E9X je devadesátimístné letadlo, které může během jednoho dne urazit až 1 000 km. Je založeno na výzkumu, který tvrdí, že naše předchozí předpoklady o bateriových elektrických letadlech byly mylné. Startupová firma představila návrh plně elektrického osobního letadla, jehož uvedení na trh plánuje během příštích 10 let.

První elektrická létající osobní loď na světě by mohla způsobit revoluci ve způsobu, jakým cestujeme po vodě. Dokončila testovací lety ve Švédsku a nyní se připravuje, aby mohla být  uvedena do sítě veřejné dopravy ve Stockholmu v roce 2024.

Jubilejní 30. ročník mezinárodního elektrotechnického veletrhu AMPER 2024

Veletrh AMPER (letos s podtitulem SMARTAND CONNECTED WORLD) se v České republice a na Slovensku díky pravidelné účasti firem na nejvyšší úrovni etabloval jako nejvýznamnější událost elektrotechnických odborníků. 410 vystavovatelů z 23 zemí představí technologie, které řídí svět.  Vystavovatelé budou prezentovat ucelená portfolia výrobků a řešení, ale též novinky a inovace z oborů elektrotechniky, energetiky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení, měřicí a řídicí techniky, elektronických součástek a modulů ve výstavních halách V a F brněnského výstaviště. To vše  na ploše 20 000 m2.

Alexandrit pro satelitní výzkum

Společnosti z Litvy, Itálie a Německa se spojily, aby pomohly Evropě získat jeden z klíčových materiálů pro evropské vesmírné mise. Během projektu GALACTIC (financovaného EU) vyvinuly evropský dodavatelský řetězec alexandritových laserových krystalů pro studium povrchu planety a změn v atmosféře.

Programy „Učitelé & Vědci“ a "Fyzikové do škol"

Jak bezpečně pracovat s lasery, jak díky revolučním mikroskopům spatřit buněčné děje na úrovni molekul nebo jak se dimenzuje kosmická loď? To jsou jen některá z témat, která desítkám vyučujících představil program Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR (FZU) „Učitelé & Vědci“ v roce 2023. Na diskusních setkáních „Učitelé & Vědci“ se vyučující seznamují s nejnovějšími výzkumy.

HyperloopTT představuje návrh expresní nákladní dopravy

HyperloopTT Express Freight zajistí rychlé nakládání a vykládání, integraci s infrastrukturou, maximalizaci objemu nákladu a nabízí flexibilní konfigurace. Animované video ukazuje, jak bude HyperloopTT Express Freight fungovat. Systém byl navržen ve spolupráci s tangerine, přední světovou firmou pro inovační design. Posuvné dveře a systém posouvání zásilek Collins Rollerball umožňuje současné nakládání a vykládání. Systém se dá jednoduše včlenit do osobních hyperloop systémů a bude revolucí v nákladní dopravě svou rychlostí, účinností a udržitelností. Ekonomika Hyperloop Express Freight je vysoce konkurenceschopná, což ověřila studie proveditelnosti. V květnu společnost HyperloopTT obdržela 800 milionů eur v rámci výběrového řízení EU na vybudování první komerční hyperloop linky v Itálii.

Světový rekord 800 Gb/s pro transoceánský optický přenos

Prostřednictvím inovace technologií s vyšší modulační rychlostí vytvořili výzkumníci společnosti Nokia Bell Labs dva nové světové rekordy v podmořské optické komunikaci. První rekord je dosažení čisté datové rychlosti 800 Gb/s na jedné optické vlnové délce na vzdálenost 7 865 km (což je vzdálenost Tokio - Seattle). Druhý rekord dosažený laboratořemi Nokia Bell Labs a Alcatel Submarine Networks je čistá propustnost 41 Tb/s na 291 km prostřednictvím neopakovaného přenosového systému v pásmu C.

... 1 « 3 4 5 6 7 8 9 » 73 ...

Nejnovější články

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Dominikánská republika vymýtila středomořské ovocné mušky

V rekordním čase se Dominikánské republice podařilo úspěšně potlačit nový vpád středomořské ovocné mušky, vysoce destruktivního škůdce ohrožujícího zemědělskou produkci po celém světě.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail