Bez zařazení

Článků v rubrice: 438

Týden vědy a techniky

Po vzoru vyspělých západních zemí slavíme i u nás již pátým rokem Dny vědy, letos dokonce celý Týden vědy. Všichni, kdo máte to štěstí, že jste obdařeni touhou po vědění a zajímáte se o nejnovější pokroky vědy a techniky, udělejte si značku do kalendáře: 14. – 20. října – Věda má svátek!

Čekají vás besedy a přednášky, populárně vědecké filmy, výstavy a hlavně dny otevřených dveří na vědeckých pracovištích po celé republice.
Zajímá vás například, jak udržet špagety na talíři, aby se nezapletly a nepoškodily? Stejný problém řeší příroda při organizaci lidského genomu v buňce – o tom bude přednáška
15. října od 11:30 v budově Akademie v Praze na Národní třídě. Zajímá vás astronomie? Tak ve dnech 18. – 20. října navštivte hvězdárnu Ondřejov! Levitaci předmětů díky su-pravodivosti můžete obdivovat 17. – 19. října ve Fyzikálním ústavu v Praze v Cukrovarnické ulici. Svědkem zemětřesení, nebo alespoň jeho matematického modelování můžete být 18. a 19. října v ústavu geoniky v Ostravě-Porubě. Holografii a lasery vám představí v Ústavu přístrojové techniky v Brně. Koho zajímají brouci, mšice a jiná havěť, ať navštíví Entomologický ústav v Českých Budějovicích ve dnech 17. a 18. října. Ani horalé v Beskydech nemusí být odříznuti od vědeckého světa – ať navštíví experimentální pracoviště Ústavu ekologie krajiny na Bílém kříži. Vědecké dílny Archeologického ústavu se otevřou pro fandy archeologie v Mikulčicích a Dolních Věstonicích. A v Liběchově v Ústavu živočišné fyziologie a genetiky vám ve stejných dnech vysvětlí tolik diskutované genové regulace v průběhu časného embryonálního vývoje savců.

Raději se na jednotlivých pracovištích předem objednejte! Sledujte internetové stránky Akademie věd http://www.cas.cz/cz/novinky.html a vysílání Radiožurnálu Českého rozhlasu, volejte číslo 221403201, kde získáte více informací.

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail