Bez zařazení

Článků v rubrice: 438

Malá škola básnických forem

Neznám ve svém okolí nikoho, kdo by alespoň jednou nezkusil napsat báseň. Básně totiž nepíší jen umělci, ale i lidé prožívající silné emoce – pocity štěstí, neštěstí nebo zamilovanosti. Ale ať už básníte nebo nebásníte, malá škola básnických forem se vám jednou možná bude hodit.

RONDEL
Rondel je jedna z nejstarších středověkých lyrických forem. Jeho kořeny sahají až někam do Francie románského období. Z Francie pochází také název, od slova rond – kulatý.
Rondel se skládá z 12 až 15 veršů (některé prameny uvádějí i 16 veršů), dělených do tří strof (nejčastěji se vyskytuje ve čtrnáctiveršové podobě 4–4–6). První a druhá strofa bývá propojena (obvykle) ženským rýmem. Počáteční dva verše, někdy ale jen první verš, celé básně navozují základní téma, které se pak, s případnými drobnými obměnami (ty však nejsou příliš běžné), opakuje na konci druhé a poslední strofy. Rýmové schéma jinak závazné není.
Eufonické přednosti rondelu okouzlily samozřejmě nejen středověké mistry, ale přetrval, pěstoval a pěstuje se i v současné literatuře. Z nejznámějších českých básníků se mu věnovali například Jaroslav Vrchlický a Vítězslav Nezval.

Jakub D. Kočí

Stařec
Pohublý pán večer plakal,
listů pár utopil v řece.
Svět byl tak lhostejný, přece
k napsání veršů ho zlákal.

Shrbený časem, kostnaté plece,
z očí zří jen šedý zákal.
Pohublý pán večer plakal,
listů pár utopil v řece.

To touha zbavit se klece,
když život léta se smrákal.
Zpřetrhat pouta jak šakal.
„Ego sum miserum, ecce!“
pohublý pán večer plakal.
S listy pak utonul v řece…

Jakub D. Kočí
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail