Bez zařazení

Článků v rubrice: 438

Jak středoškoláci dělají vědu

Sama předsedkyně Akademie věd ČR paní Helena Illnerová se mohla přesvědčit, že vědecký dorost by byl, jen vědět, kde ho hledat a jak mu pomoci. Počátkem května proběhlo finále už 11. ročníku soutěže vědeckých a technických projektů středoškolské mládeže, které pořádá za vydatné podpory ČEZ sdružení Amavet.

Fotogalerie (1)
Jaderné elektrárny v Německu: uzavřené (abgeschaltet) a v provozu (in Betrieb)

Letos zvítězil projekt Jakuba Višňáka z Masarykovy střední školy chemické v Praze „Avoided crossing singletových stavů molekuly C2“, což přeloženo do lidštiny znamená, že se jedná o kvantově chemický výpočet elektronických, vibračních a rotačních stavů molekuly C2.
Jestli je vám divné, proč ta anglická slova, pak vězte, že studenti museli umět obhájit svou práci před porotou i v angličtině, protože odměnou pro prvních deset je účast na 5. evropské výstavě vědeckotechnických projektů mládeže ESE v Drážďanech.
Ve finále se objevilo i energetické téma, které zpracovali studenti Biskupského gymnázia ve Varnsdorfu Jakub Schneider, Vojtěch Koudelka a Zdeňka Kučeravá: „Ekonomické využití solární a odpadní energie při provozu plaveckého bazénu ve Varnsdorfu“. Více informací přineseme v některém z příštích čísel.

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail