Bez zařazení

Článků v rubrice: 438

Environmentalisté pro jadernou energii

Jako čestný host mezinárodního filmového festivalu EKOFILM 2006 letos přijel do Čech francouzský aktivista Bruno Comby. Přednášel na JČU v Českých Budějovicích, na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy a na UJEP v Ústí nad Labem.

P odle Combyho stojí lidstvo před životně důležitým rozhodnutím v oblasti energetiky. Nabízí řešení založené na třech pilířích: energetické efektivnosti, úspoře energií a využívání čistých energetických zdrojů, mezi nimi zejména jaderné energie. „Je nutné masivně investovat do obnovitelných zdrojů, přesto ale nejsou a ještě dlouho nebudou kapacitně schopné nahradit energii z fosilních paliv. Dobře postavené a bezpečně vedené jaderné elektrárny jsou nutnou součásti strategie za záchranu planety,“ řekl. Na podporu svého názoru založil sdružení Environmentalists for Nuclear, které má dnes přes 8000 členů po celém světě, a jehož členy a příznivci jsou i takové osobnosti ekologie jako James Lovelock, autor koncepce Gaia, nebo Patrick Moore, spoluzakladatel Greenpeace.

ARGUMENTY BRUNA COMBYHO A EFN

Jaderná energie je čistá – neprodukuje CO2, SO2, NOx ani popílek, nespotřebovává kyslík.
Jaderná energie je kompaktní – vyrábí stabilně za každého počasí velké množství elektřiny, nezabírá zbytečně životní prostor.
Jaderná energie spotřebovává minimum paliva – jeden gram uranu vydá přibližně tolik energie jako tuna uhlí či ropy, navíc je dobře zvládnutá recyklace použitého uranu.
Jaderná energie je stabilní – ceny jaderného paliva nepodléhají náhlým cenovým výkyvům jako nedostatková ropa.
Jaderná energie produkuje minimum odpadů
– asi milionkrát méně než odpadu ze spalování ropy, uhlí a zemního plynu. Tento odpad se může buď znovu použít nebo je hermeticky oddělen od životního prostředí.
Jaderná energie je levná – ačkoliv jsou počáteční náklady na výstavbu elektráren vysoké, díky dlouhověkosti a účinnosti palivového cyklu je jejich provoz výjimečně levný.
Jaderná energie je zodpovědná – jako jediné odvětví započítává do nákladů svého produktu i poplatky za budoucí likvidaci odpadu a zařízení.
Jaderná energie je bezpečná – během více než půlstoletí využívání jaderné energie došlo jen ke dvěma haváriím, přičemž celkový odhadovaný počet obětí té závažnější, Černobylu, by podle OSN mohl dosáhnout 4000. Ve srovnání se statistikami z uhelných dolů, kde každoročně umírají tisíce horníků, je tento počet extrémně nízký.
Více informací na www.ecolo.org

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail