Bez zařazení

Článků v rubrice: 439

Technické muzeum v Brně má obří mapu města

Technické muzeum v Brně si  na podlahu expozice věnované letectví nechalo nainstalovat velkou ortofotomapu města, která zabírá plochu 40 m2. Mapu zhotovila společnost TopGis na základě vlastních leteckých snímků z loňského roku. Návštěvníci expozice se budou moci podívat na skutečně detailní záběry krajského města, dokonce se po novém prvku podlahy  i projít.

Fotogalerie (1)
Obří mapa (zdroj: Technické muzeum v Brně)

Letecká mapa Brna vytištěná na speciální pochozí lamino přibyla do prostor muzea v Purkyňově ulici na začátku března. „Ortofotomapa s rozlišením deset centimetrů na pixel pochází z leteckého snímkování pořízeného během loňského vegetačního období. Na podlaze muzea zabírá při rozměrech 765 cm × 444 cm plochu bezmála 40 m2. Jedná se o unikátní zakázku, protože takto rozměrný tisk jsme ještě nikdy nedělali,“ popisuje výkonná ředitelka společnosti TopGis Drahomíra Zedníčková.

Mapa, po níž se budou moci návštěvníci i projít, je instalována v expozici leteckých motorů. Podle Technického muzea v Brně má ale přesah prakticky do všech oborů, kterým se muzeum věnuje – od historie brněnských továren přes automobilismus až třeba po městskou hromadnou dopravu.

„Chtěli jsme ukázat Brno z úplně nové perspektivy. Nenechte se přitom mýlit, nejde jen o nadhled. Celá mapa je úžasným strojem času. Brno je bohaté na technické památky a mapa ukazuje nejen stávající, ale i zaniklé či zanikající objekty jako továrny, železniční vlečky či vodní stavby,“ uvádí náměstek ředitele Technického muzea v Brně Josef Večeřa.

Nápad na obraz Brna z ptačího pohledu není podle něj úplně nový. Družicové snímky by ale návštěvníkům neposkytly dostatečné detaily, volba proto nakonec padla na ty letecké. „Ač mapa zabírá obrovské území, jsou na ní vidět opravdu neuvěřitelné věci. Jakmile to bude možné, přijďte se podívat. Třeba v mapě objevíte zapomenutý poklad,“ dodává Josef Večeřa.

O společnosti TopGis 

Brněnská společnost TopGis působí na trhu od roku 2009 a je úspěšná v oboru geodézie, mapování a webových mapových služeb. Vlastní všechny podstatné technologie: letadla, kamerové a laserové senzory či mapovací automobily. Její tým tvoří pět desítek zkušených odborníků v oborech GIS (geografické informační systémy) a SW (speciální softwary). Společnost je tvůrcem nejdetailnější aktualizované ortofotomapy České republiky. Prostřednictvím webového portálu Gisonline.cz umožňuje náhled do katastru nemovitostí, pasporty, analýzy či přesná měření.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Chytré domácnosti a „hodinoví ajťáci“

Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.

Tajemství komplexu menších spliceozomů

V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...

Úvaha nad vysokorychlostními vlaky

Do rubriky "Od čtenářů" jsme zařadili článek od pana Vladislava Černého, tč. studenta U3V, jehož celoživotním chlebem byly železnice včetně nejmodernějších projektů.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail