Bez zařazení

Článků v rubrice: 423

Vzducholodě zase v módě

Nízká spotřeba energie je jednou z hlavních předností vzducholodí, která je v opakujících se vlnách vynáší do zorného pole zájmu odborníků i laiků. A výhod je víc. Pentagon a NASA nyní oznámily, že se částkou 35 milionů dolarů připojují k podpoře vývoje nové vzducholodě, na níž pracuje společnost Worldwide Aeros Systems. Ta sídlí v městě Montebello v jižní části Los Angeles a zaměstnává asi 100 lidí.

Fotogalerie (4)
Společnost Aeros navrhuje pro vzducholoď nejen vojenské využití, ale i nasazení při dopravě materiálu při výstavbě produktovodů v těžce přístupných místech (foto: Worldwide Aeros Corp.)

Stříbrný doutníkový tvar nového neobvykle řešeného dopravního prostředku pro pohyb ve vzduchu tak trochu připomíná létající těleso vědeckofantastických filmů z 50. let minulého století. Prototyp stroje je zatím umístěn v obrovském hangáru firmy Worldwide Aeros Systems na bývalé vojenské základně v Tustinu v jižní části aglomerace Los Angeles, kde se zřejmě rodí nová řešení letadel budoucnosti.

Sedmdesát metrů dlouhá vzducholoď má při svém budoucím komerčním využití unést 66 tun nákladu. Projektanti postavili zatím její prototyp o hmotnosti 16 tun, který nazvali Pelican (Pelikán). Doufají, že se jejich vzdušné plavidlo bude i přes svou hmotnost pohybovat stejně dokonale, jako jeho jmenovec z ptačí říše.

Základem konstrukce, která některým novinářům připomíná velrybu, je lehká pevná hliníková kostra s uhlíkovými vlákny potažená známou plastickou fólií Mylar. Uvnitř jsou umístěny nádrže naplněné nosným nehořlavým heliem. Nové konstrukční řešení umožňuje pumpovat helium nejen z nádrží do tlakových zásobníků z kompozitních materiálů, ale i zpět – podle směru čerpání pak plavidlo klesá nebo stoupá.

Začátek globálního řešení

„Svislý start je začátek globálního dopravního řešení snad pro příštích 100 let," uvedl novinářům listu Los Angeles Times vynálezce, hlavní inženýr, zakladatel a generální ředitel firmy Igor Pasternak. který během posledních 25 let vytvořil špičkovou technologii ve vývoji a výrobě vzducholodí a aerostatů. Své odvážné vize začal tento Ukrajinec realizovat od roku 1993, kdy se natrvalo přestěhoval do USA.

Armáda si od Pelikána i od dalších vzducholodí slibuje, že jí umožní efektivně dopravovat náklady po celém světě. Nebude potřebovat startovací ani přistávací dráhy, popř. pozemní personál, což je výhodné zejména při transportu nákladů do těžko přístupných míst. Prestižní americká agentura DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) nyní podporuje vývoj vzducholodě pro přepravu nákladu o hmotnosti více než 500 tun na vzdálenost tisíce kilometrů. Spotřeba paliva by přitom měla být o dvě třetiny menší, než dnes u konvenčního letadla.

Společnost Worldwide Aeros Systems uvádí, že ji financují nejen armádní, ale i jiné, především privátní zdroje. Prodává například i upoutané balony vybavené vysoce kvalitními monitorovacími systémy, které pomáhají bezpečnostním agenturám v různých zemích plnit nejnáročnější zadání.

Karel Sedláček
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Evropský projekt Shift2DC - přepneme na stejnosměrné napájení?

V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.

Vnitřní jádro Země je měkké, křivé, kývá se a zpomaluje rotaci

Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...

Vlny veder, Golfský proud a tání Grónského ledu

O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by ...

Nejtěžší částice antihmoty, jaká kdy byla objevena

Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho ...

Neviditelný protein udržuje rakovinu na uzdě

Vědci a spolupracovníci Evropské laboratoře pro mikrobiální výzkum v Hamburku odhalili, jak nestrukturovaný protein zachycuje molekuly podporující rakovinu.

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail