Klíčové strategie pro stálý krevní cukr
Hledáte jednoduché, ale účinné způsoby, jak řídit hladinu cukru v krvi? Nedopustit její kolísání, které má za následek výkyvy ve výkonnosti, únavu a přibývání na váze?
V České republice pečuje (Správa železniční a dopravní cesty SŽDC) o 9 470 km železničních tratí ve správě státu. Z toho je 1 907 km dvou- a vícekolejných. Celkem koleje na území státu měří 15 616 km. K tomu je třeba připočítat několik tisíc provozních i neprovozních vleček, důlních drah a soukromých tratí.
Téměř 43 km kolejí vede 158 tunely, z nichž nejdelší je Březenský tunel v délce 1 758 m. Výstavba dalších desítek kilometrů tunelů se plánuje nebo již probíhá, například 4 200 metrů dlouhého Ejpovického tunelu. Mnohem víc je železničních mostů – 6 715. Jejich délka představuje téměř 150 km. Do bilance patří i železniční přejezdy, těch je u nás 8 296. Více než polovina z nich je zabezpečena pouze výstražnými kříži bez světelné signalizace a závor.
Do kolejové dopravy počítáme i tramvajové dráhy a metro. I když v České republice nemohou tramvajové soupravy nebo soupravy metra do běžného provozu na železnici, využívají často stejných kolejnic (typ S49). Jiná situace je například v Německu, kde v oblasti kolem Karlsruhe funguje tzv. vlakotramvaj umožňující hybridní provoz vozidel jak na železniční, tak na tramvajové síti.
Hojnost železničních rozchodů užívaných v České republice však zdaleka nedosahuje množstvím rozchodů existujících v zahraničí. Nejznámější z tzv. „širokých rozchodů“ je rozchod 1 520 (původních 1 524 mm se užívá už jen ve Finsku) používaný v Rusku, Mongolsku nebo na Ukrajině. Ještě širší je Iberijský rozchod používaný na starších tratích ve Španělsku a Portugalsku, který má rozměr 1 668 mm. Ještě trochu širší je rozchod 1 676 mm používaný v Indii, Pákistánu, Bangladéši nebo Argentině. O několik cm menší je rozchod 1 600 mm používaný v Irsku a částečně i v Brazílii nebo Austrálii. Z úzkých rozchodů je vhodné zmínit Kapský rozchod 1 067 mm rozšířený na jihu Afriky, v Japonsku, Austrálii nebo na Novém Zélandu. Populární je metrový rozchod (1 000 mm) rozšířený ve Španělsku, Švýcarsku, Portugalsku Japonsku nebo v Keni a u tramvajových drah v Jablonci nad Nisou (poslední svého druhu v ČR), v Bratislavě nebo v Německu.
Na trati Tábor Bechyně najdeme stejnosměrnou napěťovou soustavu 1 500 V. Jde o první elektrifikovanou železniční trať na území nynější České republiky. Navrhl ji František Křižík a je dnes technickou památkou. Dříve byly stejnou napájecí soustavou napájeny některé tratě v Praze, po druhé světové válce však byly tyto tratě předělány na napětí 3 000 V. S napětím 1 500 V se lze setkat i na důlní dráze patřící Sokolovské uhelné společnosti nebo například na drahách ve Francii.
Unikátní napěťový systém je v provozu na trati ze Znojma přes Šatov do Rakouského města Retz. Jedná se o 15 000 V s frekvencí 16,7 Hz, což je hojně využívaný systém v Německu a Rakousku. Vzhledem k tomu, že do Znojma nevede z vnitrozemí žádná elektrifikovaná trať a jezdí sem pouze elektrické soupravy z Rakouska, bylo rozhodnuto o použití tohoto systému. Trať je připravena na použití systému 25 kV/50 Hz, na kterou by mohla být přepnuta po elektrifikaci navazující trati (z Jihlavy přes Okříšky a Moravské Budějovice nebo z Břeclavi přes Mikulov). Vzhledem k prioritám v rámci modernizace železnic to však v nejbližších letech není reálné.
Výhodou stejnosměrné soustavy jsou jednodušší, lehčí a levnější vozidla (odpadá těžký transformátor). Nevýhodou je nutnost měnírny a omezení maximálního přeneseného výkonu (u tratí do 160 km/hod je ale dostatečný). Oproti tomu střídavá soustava umožňuje přenesení vyšší zátěže, její výstavba je levnější (odpadá nutnost měnírny a lze použít vodiče s menším průřezem) a celkově jde o perspektivnější systém.
V souvislosti s různými systémy je praktickým příkladem moderní dvoupatrová souprava 471 City Elefant určená pouze pro stejnosměrný systém. Proto jezdí jen okolo Prahy a Ostravy, ale například do okolí Brna nemůže.
V budoucnu by se situace měla zlepšit díky evropskému vlakovému zabezpečovacímu zařízení ETCS – European Train Control Systém, který umožní vícesystémovou mezinárodní provozuschopnost.
v různým zemích, musí si každou železniční trať, po které chce jet, předem několikrát projet a provést tak poznání traťových poměrů.
Trendem posledních let je posilování příměstské dopravy okolo velkých měst (Praha, Brno, Ostrava) doprovázené rušením železničních stanic a výhyben z důvodu racionalizace provozu. To se však negativně dotýká nákladní železniční dopravy, která v tomto prostředí nemůže konkurovat kamionové dopravě; ta nemusí na nic čekat, může jet přímo do cíle bez zbytečných zastávek, nepotřebuje vlečky nebo překládku a není svázána množstvím předpisů.
Hledáte jednoduché, ale účinné způsoby, jak řídit hladinu cukru v krvi? Nedopustit její kolísání, které má za následek výkyvy ve výkonnosti, únavu a přibývání na váze?
V příštích dvou letech se oblast školství jistě dočká převratných změn. S tím, jak se umělá inteligence (AI) stává stále levnější a dostupnější, ...
Reaktor Natrium1 bude první pokročilý reaktorový projekt v severoatlantickém prostoru, který přešel z fáze návrhu do fáze výstavby.
Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...
V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.