Evropský projekt Shift2DC - přepneme na stejnosměrné napájení?
V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.
Využívání nekonvenčních energetických zdrojů, těžba ropy z hlubin oceánů i nové průmyslové technologie mění názory odborníků na současnou energetickou situaci světa. Vyplývá to z ročenky World Energy Outlook 2013, kterou vydala Mezinárodní agentura pro energii (IEA) spadající pod Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Studie upozorňuje, že zveřejněná fakta významně ovlivní konkurenceschopnost průmyslu, investiční rozhodování i firemní strategie.
Díky příznivým cenám energie budou moci dále zvyšovat svůj podíl na světovém obchodu Spojené státy americké. Podle zprávy IEA jsou v USA díky těžbě břidlicového plynu ceny této komodity oproti cenové úrovni v Evropské unii třetinové a v porovnání s Japonskem pětinové. Také za elektrickou energii zaplatí spotřebitelé v Evropě, Japonsku a Číně asi dvakrát více než v USA.
Ve světovém konkurenčním boji hrají důležitou roli energetické náklady v chemickém průmyslu, při výrobě oceli, hliníku, cementu nebo papíru. Proto by se význam těchto odvětví neměl podceňovat. IEA varuje, že ve světovém měřítku energeticky náročné sektory tvoří pětinu průmyslové přidané hodnoty, vytvářejí čtvrtinu pracovních míst v průmyslu a připadá na ně 70 % průmyslové spotřeby energie.
Za novou energetickou supervelmoc pokládá ročenka IEA Brazílii, a to jak z hlediska těžby ropy, tak využívání obnovitelných energetických zdrojů. Předpokládá se, že země těžbu ropy zvýší o třetinu a stane se tak šestým největším světovým producentem této suroviny. Asi pětkrát se má zvýšit produkce zemního plynu, která bude moci beze zbytku pokrýt domácí poptávku.
Brazílie udrží vedoucí pozici také ve využívání obnovitelných zdrojů energie, které již dnes tvoří 46 % energetického mixu této země. Jde především o biopaliva z cukrové třtiny – etanolem z cukrové třtiny pokryje Brazílie potřeby veškeré domácí dopravy.
Poněkud nejasný je pohled na vývoj emisí CO2; ten závisí především na vývoji politické situace v Číně, jež dnes spaluje více uhlí než celý zbytek světa.
K těžbě břidlicového plynu v Británii se pozitivně vyjádřil britský premiér David Cameron. Připomněl, že rozvoj této technologie může znamenat „revoluci", která vytvoří tisíce nových pracovních míst. V rozhovoru pro list Lancashire Evening Post ale ujistil, že těžba pomocí hydraulického štěpení se v průmyslovém měřítku uplatní jen tehdy, pokud bude bezpečná. Zásoby plynu se jen v severozápadním anglickém hrabství Lancashire odhadují na 5,6 bilionu m3, což by stačilo Británii na zhruba 60 let současné spotřeby.
V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.
Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...
O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by ...
Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho ...
Vědci a spolupracovníci Evropské laboratoře pro mikrobiální výzkum v Hamburku odhalili, jak nestrukturovaný protein zachycuje molekuly podporující rakovinu.