Evropský projekt Shift2DC - přepneme na stejnosměrné napájení?
V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.
V roce 2004 pro nás zákony nebeské mechaniky připravily několik zajímavých představení. První stínohrou letošního roku se stalo zatmění Slunce Měsícem, které přešlo přes tvář naší hvězdy 19. dubna. V květnu nás očekává zatmění Slunce Zemí a v červnu zatmění Slunce Venuší.
Že vám 19. dubna ve 14:34:01 SEC, kdy zatmění Slunce Měsícem vrcholilo, Slunce z obzoru nezmizelo? Nedivte se. Tento úkaz byl pozorovatelný jen z Antarktidy a jižní Afriky, pro pozorovatele z ostatních částí Země prošel Měsíc nespatřen mimo sluneční disk.
Barevná stínohra aneb Země zatmí Slunce
Podruhé dojde k zatmění Slunce Zemí, avšak tento jev si budou moci vychutnat pouze pozorovatelé na Měsíci, my na Zemi jej uvidíme jako přechod zemského stínu přes měsíční kotouč. Tato stínohra nebude černobílá, ale naopak neočekávaně barevná. Světlo, ohýbající se v zemské atmosféře, totiž dodá jejímu stínu načervenalou, okrovou či hnědou barvu a přesně tak se zbarví i kotouč Měsíce. Navíc Měsíc se bude nacházet jen jeden den před perigeem, kdy je Zemi nejblíže, a tak se nám bude jevit veliký a budeme si moci jeho mizení patřičně vychutnat. Představení začne 4. května v 18:50:53 SEC, kdy se Měsíc objeví nad východním obzorem v souhvězdí Vah. S postupujícím zemským stínem bude i stoupat nad obzor, nejtemnější bude ve 21:30:16 SEC a v plném světle se znovu objeví v 24:09:36 SEC.
Pozor na oči – bude tady Venuše!
Pomyslným vrcholem letošní nebeské umělecké sezony bude zatmění Slunce Venuší, které se odehraje 8. června. Přízračné šero a temné Slunce obklopené zářící koronou však nečekejte – Venuše je sice skoro tak veliká jako Země, ale je od ní dost daleko na to, aby se nám jevila jako pouhá tečka. Bude zabírat pouhou 1/32 slunečního disku. Pozorovat ji budeme moci přes kvalitní sluneční filtr nebo ještě lépe pustit obraz slunce dalekohledem na bílý papír a tam bez obav studovat. Pokud byste se pokoušeli sledovat tento jev nechráněnýma očima, mohlo by se snadno stát, že jasné Slunce s tečkou Venuše bude to poslední, co v životě uvidíte – anebo že budete mít sluneční kotouč vypálený do sítnice navždy. Majitelé dalekohledů možná budou moci na vlastní oči spatřit ještě jeden zajímavý úkaz – atmosféru Venuše. V okamžiku, kdy bude její černá tečka opouštět hranu slunečního kotouče, budou se jeho paprsky lámat v husté Venušině atmosféře a nakrátko vytvoří kolem temného kotoučku planety zářící kruh. Venuše se slunečního okraje dotkne v 06:32:55 SEC a opustí jej ve 12:06:33 SEC.
Za předpokladu, že našemu pozorování bude přát i počasí, si tento jev nenechte ujít. Pokud jej zmeškáte, máte šanci ještě 6. června 2012 a potom už přechod Venuše přes sluneční disk spatří až Vaši potomci, neboť se nám takto objeví až v roce 2117.
Jestliže se nechcete jen kochat krásou Venuše a pomoci svým pozorováním vědě, můžete se zapojit do projektu organizovaného The European Southern Observatory (ESO) a stát se součástí sítě amatérských pozorovatelů, kteří se pokusí změřit vzdálenost Země od Slunce prostřednictvím údajů získaných během přechodu Venuše. Více informací získáte na stránkách http://www.eso.org/outreach/eduoff/vt-2004/ .
Poslední dvě stínohry se odehrají v říjnu. Nejprve se budou moci 14. října diváci v severovýchodní Asii, Pacifiku a Aljašce pokochat částečným zatměním Slunce, pro ty ostatní se 28. října připravuje další průchod Měsíce zemským stínem. Zatmění Měsíce započne v 01:05:35 SEČ, kdy se bude nacházet takřka v nadhlavníku v souhvězdí Berana a skončí v 07:02:44 SEČ. Náš satelit se na své oběžné dráze bude nacházet blízko apogea, bodu, kdy je od Země nejvíce vzdálen a projde jen okrajem zemského stínu, takže bude menší než při květnovém představení a zřejmě spatříme značné rozdíly v osvětlení jeho jednotlivých částí.
Rovněž tak lze očekávat mnohonásobná zatmění Slunce Marsovými, Jupiterovými a Saturnovými měsíci, avšak vzhledem k nedostatku pozorovatelů na povrchu zmíněných planet nebude možno tyto nádherné úkazy spatřit.
Tip pro vás
Další podrobnosti o letošních zatměních se dočtete na stránkách Freda Espenaka http://sunearth.gsfc.nasa.gov/eclipse/eclipse.html
O přechodu Venuše existuje také česká stránka, která je často aktualizována:
http://vt2004.astro.cz
V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.
Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...
O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by ...
Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho ...
Vědci a spolupracovníci Evropské laboratoře pro mikrobiální výzkum v Hamburku odhalili, jak nestrukturovaný protein zachycuje molekuly podporující rakovinu.