Astronomie

Článků v rubrice: 127

Částečné zatmění Slunce 4. ledna 2011

Čtvrtý lednový den nového roku přinese nepříliš častý, avšak o to více zajímavý astronomický úkaz – částečné zatmění Slunce. Jev bude pozorovatelný z území celé České republiky a začne pět minut po osmé hodině ranní. V tu chvíli bude Slunce velmi nízko nad jihovýchodním obzorem, jeho východ se totiž odehraje jen o několik minut dříve.

Fotogalerie (4)
Pokud chcete pozorovat Slunce dalekohledem, je nezbytné použít vhodný objektivový filtr. Častým řešením je kovová fólie určená k tomuto účelu, jež se umístí před objektiv dalekohledu.

Pokud se tedy chcete podívat na zatmění od jeho úplného počátku, je třeba najít místo s ničím nerušeným výhledem nad jihovýchodní obzor. Maximální fáze zatmění nastane krátce před půl desátou. V tu chvíli bude sluneční kotouč ze 79 % zakryt tmavým měsíčním diskem. Poté začne měsíční disk ze Slunce opět ustupovat a částečné zatmění skončí osm minut před jedenáctou hodinou dopoledne.

Doufejme, že počasí nezklame
Hlavní podmínkou pro zhlédnutí celého úkazu je samozřejmě hezké počasí. Nepříliš hustá oblačnost však může v tomto případě paradoxně i pomoci. Průhledná oblaka totiž mohou jas slunečního disku zeslabit do té míry, že bude možné zatmění sledovat i bez speciálních pomůcek, které jsou jinak pro bezpečné pozorování Slunce nezbytné. I když se za Měsíc skryjí víc než tři čtvrtiny slunečního disku, na intenzitě jeho svitu se to příliš neprojeví a přímý pohled na Slunce tak bude přinejmenším bolestivý. Pokud budete chtít sledovat úkaz pouze očima, je vhodné použít speciální, k tomu určené brýle, jež můžete zakoupit třeba na některé z hvězdáren. Jsou vybaveny tenkou kovovou fólií, která sluneční svit bezpečně utlumí. V nouzi lze ovšem použít i prostší prostředky, například dostatečné hustý svářečský filtr.

Dbejte na bezpečnost!
V případě, že byste k pozorování zatmění rádi použili i dalekohled, buďte ostražití dvojnásob. Nikdy se na Slunce nedívejte přes dalekohled přímo! Mohli byste si totiž vážně poškodit zrak. I v tomto případě vám pomůžou vhodné tlumicí filtry, které lze zakoupit ve specializovaných prodejnách s astronomickým vybavením. Zpravidla se jedná o podobnou kovovou fólii, jakou naleznete ve speciálních brýlích. Fólií je nezbytné zakrýt naprosto celý objektiv vašeho dalekohledu takovým způsobem, aby nehrozilo její samovolné sesunutí (fólii určenou k pozorování Slunce nikdy neumisťujte za okulár, ale vždy před objektiv dalekohledu!). Výhodou fólie je její snadná tvarovatelnost a možnost vystřihnout si potřebný průměr filtru jednoduše nůžkami.

Druhou cestu k bezpečnému sledování Slunce skýtá metoda tzv. projekce. Při ní si obraz Slunce promítnete přes dalekohled na bílé stínítko, které umístíte za okulár dalekohledu. Vhodnou vzdálenost stínítka od okuláru snadno zjistíte experimentováním, zpravidla se však jedná o 20 až 30 centimetrů. Pak už stačí dalekohled pouze zaostřit, aby měl sluneční disk ostré okraje. Výhodou pozorování Slunce prostřednictvím dalekohledu je samozřejmě detailnější pohled na povrch naší denní hvězdy, při kterém můžete zahlédnout třeba i sluneční skvrny.

Jan Píšala
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Jaderná věda odhaluje podvody s potravinami

Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...

Evropský projekt Shift2DC - přepneme na stejnosměrné napájení?

V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.

Vnitřní jádro Země je měkké, křivé, kývá se a zpomaluje rotaci

Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...

Vlny veder, Golfský proud a tání Grónského ledu

O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by ...

Nejtěžší částice antihmoty, jaká kdy byla objevena

Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho ...

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail