Hledání

Zadejte výraz pro vyhledání:   

(991) Počítače a internet » Jak technologie UPS mění datová centra na "zelené" hrdiny
V posledních letech prošla datová centra velkými změnami. Kvůli obrovské spotřebě energie a s tím souvisejících emisí oxidu uhličitého jsou považovaná za subjekty, které přispívají k ničení životního prostředí.
(992) Soutěže » Jak to bude aneb Nenecháme problém s energií na svých dětech
Třípól vypisuje pro své čtenáře velkou literární soutěž! Jejím tématem je napsat krátkou sci‑fi povídku, která by se odehrávala v roce 2085, tj. v roce, kdy nové, dnes plánované bloky Jaderné elektrárny Temelín doslouží, a elektrárna slavnostně ukončí svůj provoz.
(993) Sci-fi » Jak to bude aneb nenecháme problémy na našich dětech?
Soutěž čtenářů 2013 Silnice, po kterých už dávno necestovalo nic jiného než vánek nesoucí prach, vedly do měst naprosto vylidněných. Svět už dávno nebyl takový, jak si ho pamatujeme. Vyčerpatelné zdroje energie byly vyčerpány, a obnovitelným se nevěnovalo dost pozornosti.
(994) Rozhovory » Jak to bude s úložištěm jaderných odpadů
Na téma dalšího osudu jaderných odpadů jsme si povídali s paní Ilonou Pospíškovou ze Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Paní Ilona vystudovala Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou (FJFI), obor jaderně chemické inženýrství.
(995) Jaderná fyzika a energetika » Jak to bylo s fúzí – část čtvrtá
Nic není černobílé. Na počátku byl možná nejdražší vědecký podvod staletí – projekt Huemul – a na konci opera… Vypráví o tom příběh sudetského Rakušana Ronalda Richtera, rodáka ze Falkenau am Eger – Sokolova nad Ohří.
(996) Jaderná fyzika a energetika » Jak to bylo s fúzí – část devátá
Tokamak ITER, který se právě staví a je největší na světě, má dvě data narození. První v roce 1985 v Ženevě, kdy se zrodil jeho návrh, druhé před jedenácti lety (21. listopadu 2006), kdy byla v Paříži podepsána mezinárodní smlouva o založení ITER International Fusion Energy Organization, která má společně se všemi signatáři tokamak ITER postavit.
(997) Jaderná fyzika a energetika » Jak to bylo s fúzí – část druhá
Pokračujeme v seriálu (první díl vyšel 24. 6. 2015 a najdete ho zde: http://www.3pol.cz/cz/rubriky/jaderna-fyzika-a-energetika/1705-jak-to-bylo-s-fuzi-cast-prvni). Možná někoho překvapí, že ani špičkoví vědci ověnčení mimořádným oceněním nemají cestu umetenou.
(998) Jaderná fyzika a energetika » Jak to bylo s fúzí – část osmá
Kulový (nebo kulatý?) tokamak je už dlouho v hledáčku fúzních fyziků, ať už v Culham Science Centre ve Spojeném království, nebo Princeton Plasma Physics Laboratory ve Spojených státech. Britské tokamaky Start, modernizovaný MAST, nebo americký NSTX jsou dnes pojmy a výzkumy na nich pokračují přinejmenším stejně intenzivně, jako na klasických tokamacích.
(999) Jaderná fyzika a energetika » Jak to bylo s fúzí – část pátá
Příběh vojáka Rudé armády ze Sachalinu Olega Alexandroviče Lavrentěva je takřka neuvěřitelný. Sedmnáctiletý chlapec se zájmem o atomovou fyziku dobrovolně narukoval na vojnu a při sovětsko-finském konfliktu získal medaili za statečnost.
(1000) Jaderná fyzika a energetika » Jak to bylo s fúzí – část první
Maják termojaderné fúze, coby zdroje energie, se tyčí na rozmezí tří oblastí vědy: atomové fyziky, astrofyziky a fyziky výbojů v plynech. Astrofyzika položila otázky, atomová fyzika je vyřešila a fyzika výbojů v plynech nabídla možnosti jak poznatky průmyslově využít.
... 1 « 97 98 99 100 101 102 103 » 308 ...
close
detail