
(361) Bez zařazení » Co s bateriemi?
Minulý týden jsme oslavili Mezinárodní den baterií. Spojujeme dva příspěvky - jeden domácí a jeden zahraniční, abychom také trochu přispěli k osvětě kolem baterií a akumulátorů.
V první polovině roku 2019 se ve světě prodalo více než jeden milion elektromobilů, což bylo podobné číslo jako za celý rok 2017.

(362) Obnovitelné zdroje » Co s vysloužilými fotovoltaickými panely, turbínami a bateriemi?
Růst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) a růst počtu elektrických vozidel (EV) je klíčem ke globálnímu snížení závislosti na fosilních palivech, snížení emisí uhlíku a zmírnění klimatické změny.

(363) Jaderná fyzika a energetika » Co se jaderníci naučili díky Three Mile Island
Na 28. března 2009 připadlo výročí 30 let od první vážnější havárie jaderného reaktoru, která se stala v americkém Harrisburgu v Pensylvánii. Byla to událost politováníhodná, avšak znamenala obrovský kvalitativní skok v bezpečném provozování jaderných reaktorů po celém světě.

(364) Bez zařazení » Co se starými lithiovými bateriemi?
Současná globální snaha elektrifikovat dopravu (v zájmu ochrany klimatu) i snaha vyřešit skladování energie z obnovitelných zdrojů přináší jeden velký problém, o kterém se zatím příliš nemluví.

(365) Bez zařazení » Co si myslíš o energii? Máš slovo!
Baví tě točit filmy? Máš fantazii? Jsi student? Zajímá tě, jak uspořit energii a zároveň pomoci přírodě? Chceš sdílet své nápady?

(366) Jaderná fyzika a energetika » Co teď můžeme vidět na staveništi tokamaku ITER?
Pečlivě se podívejte na letní obrázek centrální části staveniště tokamaku ITER v jihofrancouzském Cadarache. Jak nám postupuje stavba nejdražší pozemské vědecké hračky, která se, doufejme, změní na předchůdce nejslibnějšího zdroje energie pro budoucnost?

(367) Fyzika a klasická energetika » Co ten Prunéřov? Kouří? Kouří?
Donedávna jsme slovo „šrot“ slýchali ve spojitosti s rakouskými invektivami proti Temelínu. Přestože to je stále nejmodernější jaderná elektrárna v Evropě (dvě novější se teprve ve Finsku a Francii stavějí), naši sousedi ji nazývají „schrotenreaktor“.

(368) Fyzika a klasická energetika » Co to je „Airplane Mode“
V letadle letušky zpravidla žádají, aby cestující své mobilní telefony a jiné elektronické přístroje před startem vypnuli. Víte však, že je přesto můžete nechat zapnuté a použít tzv. „Airplane Mode“, který vám vaše elektronické hračky nabízejí?

(369) Bez zařazení » Co udělat, aby letecká doprava neznečišťovala ovzduší
Věřili byste, že se v každém okamžiku nachází ve výšce 10 km nad zemí více než půl milionu lidí? Ano, tak hustá je letecká doprava. Odhaduje se, že se stává největším zdrojem emisí CO2. Lidé se cestování letadly už nevzdají, mimo jiné i kvůli stále levnějším letenkám.

(370) Medicína a přírodověda » Co uvádí vodní houby do pohybu
Vodní houby nemají neurony ani svaly, přesto se pohybují. Jak to dělají a co nám to říká o vývoji krevních cév u vyšších živočichů, odhalili vědci z Evropské mikrobiologické laboratoře (EMBL) v Heidelbergu.