(311) Fyzika a klasická energetika » Cihla ve funkci baterie
Jestliže do červených cihel bohatých na oxid železa napumpujeme speciální páry, které tvoří polymery, pak se cihly stanou elektricky nabitými a mohou skladovat elektřinu.
(312) Biografie » Cikorka Františka Vydry a císaře Napoleona
Překotný zrod podnikatelské vrstvy ve druhé polovině 19. století byl obdobím, kdy se lidé obdaření nezbytnou dravostí a příslušnou dávkou štěstí mohli vypracovat od nuly na boháče snadněji než kdy jindy.
(313) Astronomie » Cílem je najít Earth 2.0
Existují další planety podobné Zemi? Existuje mimozemský život? Na první otázku už umíme odpovědět, výkonné dalekohledy našly několik exoplanet, které by mohly být podobné Zemi.
(314) Praktické informace » Čím udělat radost pod stromečkem?
Do Vánoc zbývá relativně dost času, přesto řada z nás již dnes přemýšlí co dát svým blízkým pod stromeček. Jsou mezi námi i tací, kteří začínají dárky nakupovat už na jaře. A činí dobře – odpustí si předvánoční stres a mohou si naplno užít sváteční pohody.
(315) Jaderná fyzika a energetika » Čína bude brzy na čele světové jaderné energetiky
Tradiční země s jadernými elektrárnami, jako je EU, USA a Japonsko, budou v tomto roce čelit problému, kterým je původně stanovená čtyřicetiletá projektová životnost jaderných elektráren.
(316) Jaderná fyzika a energetika » Čína plánuje první jadernou teplárnu
Čínská společnost China General Nuclear (CGN) a univerzita Tsinghua zpracovávají studii proveditelnosti výstavby první demonstrační jaderné teplárny pro dálkové vytápění, která bude vybavena čínským reaktorem NHR 200-II.
(317) Medicína a přírodověda » Čína se snaží měnit počasí
Čínští vědci se snaží zvýšit sněhové srážky v oblasti, která je 3 × větší než Španělsko. Cílem je získat další vodu potřebnou v boji proti obdobím sucha a na pomoc zemědělství. Pokud se projekt podaří, bude to mít velké dopady.
(318) Bez zařazení » Čína se ujímá vedení v soutěži mocností na evropském energetickém trhu
Čína díky svým technologickým znalostem a investičním možnostem hraje podle analýzy mezinárodní energetické poradenské společnosti Enerdata stále významnější roli nejen ve světové, ale i v evropské energetice.
(319) Studenti » Čína školí jaderné odborníky z celého světa
Třicet pět studentů magisterského a doktorandského studia z Afriky a jižní Asie dostalo v loňském roce stipendia v rámci programu Stipendia pro atomovou energii v Číně (China’s Atomic Energy Scholarship, AES).
(320) Bez zařazení » Číňané používali uhlí již před 3500 lety
Čína dnes používá téměř tolik uhlí jako zbytek světa. Zdá se, že tomu tak bylo vždycky – první známky o jeho využívání totiž pocházejí z období před 3 500 lety.