
(281) Reportáže, cestování » Cesta za atomem
Při toulkách po Spojených státech jsem se zaměřil na nejrůznější přírodní i technické unikáty. Patřil mezi ně i atom. Není divu. V roce 1987 jsme totiž spolu s kolegou Janem Tůmou vydali knihu Atom skrývá naději, v níž jsme také uvedli, že první jaderný reaktor na světě byl postaven a pod tribunou stadionu Chicagské univerzity spuštěn 2.

(282) Astronomie » Čeští studenti poslali experimenty do třicetikilometrové výšky
V sobotu 1. prosince byl na Slovensku vypuštěn stratosférický balón, který na své palubě nesl čtyři vědecké experimenty. Ty navrhli a připravili nadaní studenti základních a středních škol z Česka a Slovenska.

(283) Studenti » Čeští studenti v zahraničí…
Čeští studenti v zahraničíVedle odborných fyzikálních informací se studentům dostalo také návodu, jak se ucházet o přijetí do podobných vědeckých zařízení v cizině: klíčem ke všemu jsou osobní kontakty ...

(284) Studenti » Čeští studenti ve vesmírném centru Space & Rocket Center v USA
Sedm studentů středních škol z Prahy, Staré Boleslavi, Uherského Hradiště a z dalších českých měst se letos zúčastnilo unikátního programu Honeywell Leadership Challenge Academy (HLCA). Celkem se do programu, který se uskutečnil v atraktivním prostředí vesmírného centra NASA v americkém městě Huntsville státu Alabama, zapojilo 306 studentů z 39 zemí.

(285) Bez zařazení » Cestování Norskem jen na elektřinu
V Norsku bylo nedávno předvedeno dvousedadlové letadlo na elektrický pohon od společnosti Avinor. Tím země zahájila přibližování k roku 2040, kdy chce mít na tento pohon všechna domácí letadla. Vyvolalo to velkou diskusi, neboť letectví zatím elektrifikované není.

(286) Studenti » ČEZ podpořil sedmý ročník Fyzikální ligy 2009
Nejen o dárky z ČEZ, ale hlavně pro adrenalin z řešení úloh, dobrodružství ze setkání s fyzikou a zábavu ze setkání s dalšími soutěžícími se utkali studenti základních a středních škol. Fyzikální ligu pořádalo Gymnázium a SOŠ Frýdek-Místek a Klub debrujárů při G a SOŠ ve Frýdku-Místku.
(287) Bez zařazení » ČEZ podporuje mladé vědce a techniky
Nové vědecké a technické talenty mezi českými středoškoláky objevil letošní XVI. ročník soutěže vědeckých a technických projektů, kterou tradičně podporuje ČEZ v rámci svého vzdělávacího programu. Autorům 28 finálových projektů – nejmladšímu je teprve 17 let – se tak otevírá cesta do světa, do výzkumných laboratoří vědeckých ústavů i průmyslových firem.

(288) Bez zařazení » ČEZ se podílí na stavbě jednoho z největších světových urychlovačů částic
FAIR (Facility for Antiproton and Ion Research) je mezinárodní projekt urychlovače částic zabývající se výzkumem atomového jádra a antiprotonů.

(289) Studenti » Chalkogenidové skelné luminofory pro fotoniku
„V dnešní době, kdy jsou alternativní zdroje energie a nové aplikace jejich využití v popředí zájmu vědců i veřejnosti, zdá se být potenciál sluneční energie jednou z možných alternativ. Nikoli však vyřešením poptávky po energii, jak si mnoho lidí představuje,“ říká finalista letošního ročníku v soutěži Expo Science Amavet, Jan Hrabovský z Gymnázia Josefa Ressela v Chrudimi.

(290) Medicína a přírodověda » Chammurapiho zákoník o lékařském právu
První zákony o odměňování lékařů i o jejich postihování za chybné zákroky jsou staré téměř 4 000 let. Celý Chammurapiho kodex (pochází přibližně z roku 1686 př. n. l., uvádí se též 1800 př. n. l.) navazuje na starší sumerské zákoníky a objevuje se v něm dodnes zachovaná zásada rovnocenné odplaty („oko za oko, zub za zub“).