
(1981) Fyzika a klasická energetika » Problém jménem blackout
Elektřinu nelze skladovat. V síti jí musí být právě tolik, kolik zákazníci v danou chvíli požadují. Nerovnováha mezi výrobou a odběrem může způsobit plošný výpadek elektřiny na menším či větším území. A je tu ještě jedno úskalí – elektřina se řídí Kirchhoffovými zákony a nikoliv obchodními kontrakty.

(1982) Medicína a přírodověda » Problémy s emisemi metanu
Emise metanu jsou po CO2 považovány za druhý největší zdroj způsobující globální oteplování. I když je metan předmětem menší pozornosti než oxid uhličitý, snižování emisí metanu bude hrát významnou úlohu, aby se svět mohl vyhnout nejhorším účinkům změny klimatu.

(1983) Medicína a přírodověda » Problémy s krátkodobou pamětí může zlepšit laser
Studie publikovaná v časopise Science Advances dokázala, že terapie laserovým světlem je účinná při zlepšování krátkodobé paměti. Spolupráce vědců z University of Birmingham ve Velké Británii a Beijing Normal University v Číně prokázala, že zcela neinvazivní terapie může zlepšit krátkodobou nebo pracovní paměť u lidí až o 25 procent.

(1984) Jaderná fyzika a energetika » Proč by se měli ochránci přírody opravdu zajímat o jadernou energii
Jaderný průmysl musí účinně jednat, aby ukončil mnoho desetiletí pochybností o formě energie, která je nejpřátelštější k životnímu prostředí a která je jedinou životaschopnou nadějí světa proti změně klimatu a proti chudobě.

(1985) Recenze » Proč Einstein nenosil ponožky
Chytrým a poutavým čtením pro všechny, kteří chtějí pochopit, co se skutečně odehrává v našem těle, když cítíme, myslíme, soudíme, hodnotíme, rozhodujeme či jednáme, je populárně-naučná publikace rakouského novináře a spisovatele Christiana Ankowitsche "Proč Einstein nenosil ponožky".

(1986) Fyzika a klasická energetika » Proč elektronika a elektrické dráty bzučí
Možná jste to slyšeli, když jste se procházeli blízko elektrického vedení, když jste rozsvítili světlo nebo zapnuli televizi. Co přesně je to bzučení?

(1987) Jaderná fyzika a energetika » Proč jaderné palivo v reaktoru nikdy zcela nevyhoří
Z paliv bezprostředně použitelných pro udržení řetězové štěpné reakce v jaderných reaktorech se v přírodě v podstatě vyskytuje pouze izotop uranu 235. Jeho zastoupení v přírodní směsi izotopů uranu je 0,7 %, zbytek tvoří 238U a nepatrně 234U.

(1988) Jaderná fyzika a energetika » Proč je radioaktivní?
V mediích se dnes často vyskytuje tvrzení, že nikdo neví co s jaderným odpadem. To ovšem není pravda. Některá řešení jsou již dlouhou dobu známa a jsou země, které se pro ně již rozhodly.

(1989) Soutěže » Proč je výhřevnost syrového dříví menší než suchého?
Správná odpověď:Syrové dřevo obsahuje větší množství vody, která hoření nepodporuje, ba naopak. Po vysušení je tedy výhřevnost větší. Výhřevnost dřeva se pohybuje od 8 MJ/kg (obsah vody cca 50 %) až po 18,56 MJ/kg (obsah vody blížící se k 0 %).

(1990) Medicína a přírodověda » Proč jezdit do lázní Jáchymov? Za radioaktivitou!
V roce 1906 položili v Jáchymově, v sousedství továrny na uranové barvy, základní kámen první lázeňské budově. Pod vedením balneologa MUDr. Leopolda Gottlieba se zde léčilo prvních třicet osob. Do první budovy otevřené v roce 1911 byly svedeny prameny z dolu Werner; sloužily k pitným kúrám.