(191) Počítače a internet » Brněnský Language Hackathon propojuje přirozené i programovací jazyky
Na propojení programovacích a přirozených jazyků láká IT komunitu brněnský Language Hackathon. Program začne v pátek 13. října v 19 hodin v brněnském Impact Hubu a celý program poběží nepřetržitě až do sobotního večera, kdy bude vyhlášení.
(192) Reportáže, cestování » Brno
Ten, kdo v pátek 23. února 2007 v dopoledních hodinách navštívil budovu OA na Kotlářské ulici č. 9 v Brně, si musel připadat jako na Brněnské přehradě uprostřed léta. Kolem po chodbách běhaly nenasytné sinice, pro které živnou půdu vytvářely prací prášky.
(193) Fyzika a klasická energetika » Brno je kolébkou měření tepla
To, že si v zimě můžeme pohodlně vyhřát svůj domov, považujeme dnes už za naprostou samozřejmost. 38 % obyvatel, to je 1,5 milionu českých domácností, využívá blahobytu centralizovaného vytápění - tedy dodávek z tepláren, výtopen a dalších centrálních zdrojů, kterých je u nás na 2 000.
(194) Návody na pokusy » Bublina na láhvi
Co budeme potřebovat: Skleněnou láhev (od minerální vody, od sirupu apod.), mycí prostředek, glycerin, voda, brčko.
(195) Jaderná fyzika a energetika » Bublinky v tokamaku
Protože diagnostika plazmatu v tokamaku, v zařízení pro jadernou fúzi, je velmi náročná fyzikální disciplína – a čtenářům by se pasáž o ní mohla zdát nestravitelná – navrhl autor článku pro publikaci Řízená termojaderná fúze pro každého odlehčovací kresbu pana doktora, jak zkoumá zdravotní stav zařízení fonendoskopem.
(196) Obnovitelné zdroje » Bude pozlacený igelit vyrábět energii?
Nanoantény absorbují energii infračerveného záření
Fotovoltaické panely přeměňují sluneční záření na elektrický proud a v budoucnu by se mohly stát významným zdrojem energie. Ze všech slunečních paprsků, které k nám naše hvězda posílá, si panely ovšem vybírají jen úzkou část, viditelné a částečně i ultrafialové záření.
(197) Jaderná fyzika a energetika » Bude spuštění fúze znamenat vyčerpání jejího paliva?
Jedním z paradoxů fúze, prakticky nevyčerpatelného zdroje energie budoucnosti, je skutečnost, že spoléhá na prvek, který v přírodě existuje jen velmi sporadicky. Tritium, jeden ze dvou vodíkových izotopů používaných v ITER a v budoucích fúzních jaderných reaktorech, je v přírodě přítomen jen ve stopovém množství.
(198) Jaderná fyzika a energetika » Bude teplo, bude Mars?
První civilizace na Zemi začínaly vznikat v oblastech s vysokou intenzitou slunečního světla. Lidé pokrývali své energetické potřeby energií ze Slunce. Později ovládli oheň, naučili se využívat energii vody a větru.
(199) Soutěže » Bude voda vytékat z děravé nádoby, když nádoba bude padat volným pádem?
Voda vytékat nebude, protože při volném pádu na každou částici vody i nádoby působí stejná gravitační síla, takže se pohybují se stejným zrychlením. Voda v nádobě je při volném pádu ve stavu beztíže.První správně odpověděl Martin Brablc z Horní Suché.
(200) Soutěže » Bude voda vytékat z děravého dna nádoby, když bude nádoba s vodou padat volným pádem?
Správná odpověď:Voda z děravé nádoby vytékat nebude, protože na ni působí stejné zrychlení jako na nádobu, a obojí se tedy bude pohybovat se stejnou rychlostí. Kbelík i voda v něm jsou v okamžiku volného pádu ve stavu beztíže.