Hledání

Zadejte výraz pro vyhledání:   

(1031) Soutěže » Je možné chladničkou ochladit vzduch v místnosti?
Stojí-li celá chladnička v jedné místnosti, není možné vzduch v místnosti ochladit ani když ji necháte dokořán otevřenou, protože teplo odevzdávané ze zadního žebroví chladničky ven je vždy větší než teplo výparníkem přijaté z vnitřního prostoru.
(1032) Soutěže » Je možné uvést do varu vodu v nádobě z papíru?
Správná odpověď:Ano, voda jako výborný vodič tepla odvádí teplo tak, že papír nedosáhne zápalné teploty. Vyhrává slečna Eva Nováková z Příbrami, která pokus přesně popsala. Bohužel jej nikdo nenafotil ani nenafilmoval.
(1033) Medicína a přírodověda » Je na obzoru plastocén?
Za milion let objeví geologové zkoumající betonem pokrytý zemský povrch podivné pozůstatky minulých generací. Jeden z nich rozbije kus hmoty a v ní objeví tenký černý disk s malými drážkami a prohlásí, že se jedná o fosílii z doby plastocénu.
(1034) Jaderná fyzika a energetika » Je okolí Temelína radioaktivní?
Lidé obávající se radioaktivity by si měli vybírat oblasti s minimální radioaktivitou místních hornin. Umístění jaderných zařízení přitom nemusejí brát v úvahu – tak zní hlavní závěr práce Středoškolské odborné činnosti Jakuba Smrčka z Gymnázia Na Pražačce.
(1035) Soutěže » Je pro letadlo lepší vzlétat a přistávat po větru nebo proti větru?
Pro letadlo je lepší vzlétat i přistávat proti větru. Vztlak potřebný k vzlétnutí letadla či jeho udržení ve vzduchu je závislý na rychlosti proudění vzduchu kolem křídel a při protivětru se tato rychlost sčítá s rychlostí letadla.
(1036) Jaderná fyzika a energetika » Je radioaktivita nutná pro život?
Už to tak vypadá. Od svého vzniku se Země koupe v moři kosmického záření i svého vlastního záření z pozemských hornin. A s ní všechno živé, co na Zemi je. Nedávné odborné studie biologických efektů záření prováděné od úrovně přírodního pozadí až k téměř nulové radiaci ukazují, že úplná nepřítomnost ionizujícího záření není pro organizmy dobrá.
(1037) Medicína a přírodověda » Je těžký tuk tajemstvím věčného mládí?
Oranžová pilulka obsahující upravený tuk, která posiluje obranné schopnosti buněk, by mohla léčit degenerativní nemoci a zpomalit i proces stárnutí. Mohla by tedy pomoci udržet mládí? Odpověď měl přinést experiment, při němž v červnu 2015 testovaná skupina lidí obdržela v rámci klinických zkoušek tuky určené k posílení buněk proti jejich poškození způsobující stárnutí.
(1038) Medicína a přírodověda » Je ti teplo, děvenko Země?
Přirozenému skleníkovému efektu vděčíme za přijatelnou teplotu na Zemi už odedávna. Udržoval na Zemi stabilní teplotu 15 °C. Je ale již prokázaným faktem, že v posledních letech se jeho působení posiluje – průměrná teplota na Zemi roste.
(1039) Jaderná fyzika a energetika » Je to tady! Blíží se fúzní elektrárna!
Navzdory všem skeptikům, pochybovačům a „nepřátelům“ práce na projektu fúzní elektrárny začíná. Novinářská kachna? Vůbec ne. Je dobře známo, že ověření vědecké a zejména technologické proveditelnosti fúzního reaktoru leží na bedrech budovaného tokamaku ITER.
(1040) Fyzika a klasická energetika » Jeden diesel pro 200 aut
Výkonem 15 000 kWh by stacionární dieselový motor v areálu elektrárny DONG v dánském hlavním městě Kodaň mohl pohánět 200 běžných osobních aut střední třídy, s objemem motoru 1,6 litru a výkonem 75 kW.
... 1 « 101 102 103 104 105 106 107 » 301 ...
close
detail