Úvaha nad vysokorychlostními vlaky
Do rubriky "Od čtenářů" jsme zařadili článek od pana Vladislava Černého, tč. studenta U3V, jehož celoživotním chlebem byly železnice včetně nejmodernějších projektů.
Každým rokem přijíždějí na začátku února do Prahy týmy středoškoláků. Studenti spojují své síly aby všem ukázali, jak jim to pálí. Staneš se jedním z nich i Ty? Můžeš se těšit na různorodé fyzikální úlohy, vzrušení ze soutěže či bagety zdarma. To vše a mnohem víc zažiješ na Fyziklání, týmové soutěži, kterou již 17. rokem organizují vysokoškolští studenti z FYKOSu pod záštitou MFF UK.
Letošní ročník se uskuteční v pátek 10. února na výstavišti PVA Expo Praha. V prostorné hale, jež na Tebe dýchne svou atmosférou, se utkají stovky žáků nejen z Česka a Slovenska, ale i ze Španělska, Rumunska, Filipín a mnoha dalších evropských i asijských zemí. Konkurence je tedy široká a své dovednosti můžeš porovnat v mezinárodním měřítku. Na loňský ročník si přijelo zasoutěžit skoro 800 středoškoláků z osmi států.
V čem samotná soutěž spočívá?
V rámci týmu složeného nejvýše z pěti žáků se účastníci snaží během tří hodin vyřešit co největší množství fyzikálních úloh, s nimiž jim mohou pomoci jejich kalkulačky a libovolná literatura, kterou si s sebou na klání přinesou. Prvních sedm úloh obdrží na začátku soutěže a po vyřešení některé z nich získají zadání nového, obvykle trochu komplikovanějšího příkladu. Ale pozor, při bodování se hodnotí i počet pokusů, který na odevzdání správného řešení potřebovali. Nejlepší týmy se navždy zapíší do historie soutěže a odvezou si řadu skvělých cen. Všichni zúčastnění si užijí spoustu zábavy a napětí a získají cenné zkušenosti, zážitek s kamarády i již zmíněné bagety, které k Fyziklání neodmyslitelně patří.
Přihlaš se tedy se svým týmem na webu https://fyziklani.cz/ do 4. února!
Což takhle si výlet do Prahy prodloužit?
Kromě samotné soutěže je pro účastníky připraven i bohatý doprovodný program ve dnech před i po soutěži. Ve čtvrtek se v rámci Jednoho dne s fyzikou můžou těšit na exkurze po předních výzkumných pracovištích Matematicko-fyzikální fakulty UK a dále je čeká panelová diskuse, kde se dozví řadu informací o životě a práci ve vědě. Na rozboru úloh po Fyziklání zjistí, jaké triky se daly použít na ty nejzapeklitější problémy, a večer si odpočinou a pobaví se na párty. V sobotu si poslechnou zajímavé přednášky, vydají se na exkurze po různých vědeckých pracovištích v Praze a okolí a při večerním rautu se s ostatními podělí o své zážitky. Celý program v neděli završí městskou hrou, kde lépe poznají Prahu a zaměstnají u toho i svou mysl. Fyziklání 2023 se tak může zapsat do paměti nejen jako soutěž, ale i jako nezapomenutelný týden plný zážitků.
Jakub Dřevo
Do rubriky "Od čtenářů" jsme zařadili článek od pana Vladislava Černého, tč. studenta U3V, jehož celoživotním chlebem byly železnice včetně nejmodernějších projektů.
Do konce dubna se mohou žáci základní a středních škol přihlašovat do soutěže „Vím proč“ o sto tisícové výhry.
Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.
Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.
V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.