Tajemství komplexu menších spliceozomů
V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...
Fyziklání je největší týmová fyzikální soutěž v Praze s mezinárodní účastí. Je určena pro pětičlenné týmy středoškoláků, ale určitě se mezi staršími účastníky neztratí ani průbojní žáci základní školy. Pokud miluješ fyziku, řešení nevšedních úkolů a nebojíš se světové konkurence, tato soutěž je jako stvořena pro tebe. Stačí už jen najít další bojechtivé kamarády, sestavit tým, zaregistrovat se a nastartovat mozkové závity.
V pátek 12. 2. 2021 se uskuteční již 15. ročník Fyziklání. Kvůli pandemii COVID-19 se soutěž přesouvá do online prostoru. To však určitě neubere na zajímavosti a prestiži této akce. Lze naopak předpokládat, že konkurence bude ještě o mnoho větší. Každoročně se soutěže účastní mnoho týmů zejména z Česka a Slovenska, v posledních letech však přibývají i zahraniční týmy z celé Evropy. Loni se do boje zapojily týmy ze Španělska, Polska, Makedonie či Ruska. Celkově si tak změřilo síly téměř 1000 protivníků v 201 soutěžních týmech.
Fyziklání organizuje skupina vysokoškolských studentů FYKOS, kterou zastřešuje Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze. MFF UK je zároveň vyhlašovatelem této soutěže spolu s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR.
Průběh soutěže
Pětičlenné týmy se mohou skládat z žáků z maximálně dvou různých škol. Týmy mají na řešení úkolů časový limit 3 hodiny. Soutěž tvoří linie několika postupně se zpřístupňujúcích příkladů. Soutěžící tedy mají k řešení vždy několik úkolů z různých linií. Po správném vypočtení příkladu se otevře další ze stejné linie. Za vyřešení všech příkladů z jedné linie čekají na účastníky bonusové body. Celý postup ve hře se průběžně boduje. Novinkou v letošní online formě je 6 bonusových kartiček. Účastníci se mohou těšit na pestrou škálu fyzikálních úloh, které prověří jejich znalosti a schopnost spolupracovat.
Doprovodný program
Kromě samotné soutěže čeká týmy i bohatý doprovodný program. Po skončení Fyziklání je na pátek večer naplánována panelová diskuze s organizátory FYKOSu o možnostech individuálního rozvoje ve fyzice a přírodních vědách při studiu na střední a následně i vysoké škole. V sobotu 13. 2. 2021 proběhne online rozbor řešení úloh z předchozího dne, přednášky profesorů z MFF UK, na které ještě naváže přednáška o akademickém softweru Mathematica.
Registrujte se ihned!
Odměnou za výhru v soutěži je nejen prestiž, ale i řada zajímavých cen. Možnost registrace je pro všechny zájemce do 9. 2. 2021 na webu https://fyziklani.cz/, kde naleznete i další informace o průběhu a podrobná pravidla soutěže. Doufáme, že vás Fyziklání zaujalo a už teď přemýšlíte o názvu pro svůj tým snů. Těšíme se na vás!
Tým FYKOS
V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...
Do rubriky "Od čtenářů" jsme zařadili článek od pana Vladislava Černého, tč. studenta U3V, jehož celoživotním chlebem byly železnice včetně nejmodernějších projektů.
Do konce dubna se mohou žáci základní a středních škol přihlašovat do soutěže „Vím proč“ o sto tisícové výhry.
Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.
Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.