Tajemství komplexu menších spliceozomů
V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...
Jubilejní 40. kolo celostátní studentské soutěže „Co víš o energetice“ proběhlo na konci prosince z důvodu současných protiepidemických opatření z virtuálního studia a bylo streamováno prostřednictvím kanálu Youtube. Soutěžící tak měli možnost otestovat nové disciplíny např. hru na operátora jaderného reaktoru, nebo si vyzkoušeli, jak složité je řídit elektrizační rozvodnou soustavu.
Zlatou medaili vybojovali studenti Gymnázia Jana Palacha z Mělníka, druhé místo obsadili průmyslováci z Třebíče a jako třetí se umístil tým Gymnázia T. G. Masaryka z Hustopečí. Prosincové finále bylo vyvrcholením korespondenční soutěže, které se zúčastnilo celkem 49 tříčlenných družstev ze základních a středních škol z celé ČR.
Dvouhodinový program moderoval Vladimír Kroc z Českého rozhlasu spolu s Ing. Pavlem Sukem z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT, který se zároveň zhostil úlohy odborného porotce.
Soutěž je součástí vzdělávacího programu společnosti ČEZ Svět energie. Navazuje na projekt osvětových besed „Energie – budoucnost lidstva“, který běží nepřetržitě již 20 let. V důsledku koronavirové pandemie byly letos v březnu poprvé od roku 2000 osvětové besedy přerušeny - přitom jde o jeden z nejstarších projektů vzdělávacího programu společnosti ČEZ. Od začátku dubna ale program besed pokračoval on-line a prostřednictvím videokonferencí tak každý den několik desítek žáků a studentů základních a středních škol diskutovalo o energetické budoucnosti. V průběhu celého roku takto proběhlo 187 distančních besed.
Školy, které mají zájem zapojit se do projektu, si mohou bezplatnou besedu objednat na adrese info@hejlservis.cz nebo na telefonním čísle 606472428.
V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...
Do rubriky "Od čtenářů" jsme zařadili článek od pana Vladislava Černého, tč. studenta U3V, jehož celoživotním chlebem byly železnice včetně nejmodernějších projektů.
Do konce dubna se mohou žáci základní a středních škol přihlašovat do soutěže „Vím proč“ o sto tisícové výhry.
Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.
Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.