Tajemství komplexu menších spliceozomů
V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...
Jedenáctý ročník soutěže IT-SLOT, která prověřuje znalosti českých žáků 8. a 9. tříd z oblasti informatiky, odstartuje 14. ledna 2021. Kvůli epidemické situaci se žáci utkají pouze v jednom kole – vědomostní test bude přístupný on-line do 19. ledna. Soutěžit tak mohou žáci jak ze školních učeben, tak z domova. Registrace do soutěže na www.it-slot.cz končí 13. ledna.
Za poslední dekádu se soutěže IT-SLOT účastnily stovky základních škol a tisíce dětí napříč všemi kraji. Pořadatelé doufají, že navzdory koronakrizi tomu nebude jinak ani v 11. ročníku. Ten proběhne jednokolově v distanční formě mezi 14. a 19. lednem. „Dosud byla soutěž IT-SLOT dvoukolová, první kolo probíhalo na půdách škol on-line a finále se konalo prezenčně v našich IT učebnách v Praze na Proseku. Tentokrát jsme se rozhodli pouze pro on-line podobu testu a věříme, že žáci i učitelé budou hrát fér. Učitel musí nejdříve žáky zaregistrovat na webu soutěže a žákům předat přihlašovací údaje, které obdrží do své administrace. Záleží na učiteli, případně na epidemické situaci, zda žáci budou vyplňovat test sami doma, nebo ve škole v rámci vyučování. Obojí je možné a termín jsme se snažili přizpůsobit oběma variantám. Učitel nebo žáci si pak mohou zvolit libovolný čas, kdy budou soutěžit, a to v rozmezí od čtvrtka 14. ledna 8:00 do úterý 19. ledna 16:00, kdy bude soutěžní test zpřístupněn on-line. Na zodpovězení 25 otázek dostane každý řešitel po přihlášení do systému 30 minut,“ uvedl Martin Vodička, ředitel Soukromé střední školy výpočetní techniky (SSŠVT), která soutěž založila a pořádá.
Systém logických otázek
Název soutěže IT-SLOT poukazuje na "systém logických otázek", které se v testu dotýkají dvou oblastí – informačních technologií a matematiky a logiky. „Cílem soutěže je prohloubit zájem žáků o studium informačních technologií a zároveň formovat jejich logické myšlení. Tyto schopnosti získávají ve společnosti stále víc na důležitosti a zaručují uplatnění na pracovním trhu,“ říká Martin Vodička. Soutěžní klání mezi žáky 8. a 9. tříd prověří hloubku jejich znalostí mimo jiné i z povinné výuky informatiky.
Ceny v soutěži
Pro nejlepší jednotlivce jsou připraveny hodnotné ceny v podobě moderních bezdrátových sluchátek s mikrofonem. Zkrátka nepřijdou ani školy, které do soutěže vyšlou nejúspěšnější řešitele, i ty se mohou těšit na dárkové balíčky s odměnami z kategorie výpočetní techniky.
Soukromá střední škola výpočetní techniky, www.sssvt.cz
Soukromá střední škola výpočetní techniky (SSŠVT) se od svého založení v roce 1994 specializuje na výuku maturitních oborů zaměřených na informační technologie. Zároveň je také spolutvůrcem těchto oborů. V současné době škola nabízí studentům tři specializace: grafické systémy a tvorba webových stránek, správa počítačových sítí, programování a databázové systémy. Kvalita pedagogického sboru, důraz na samostatné myšlení studentů a neustále modernizované vybavení školy se každý rok promítají do bezmála stoprocentní úspěšnosti absolventů při přijímacích zkouškách na VŠ. Mimoto se studenti uplatňují v širokém spektru zaměstnání spojených s využitím výpočetní techniky a informačních technologií. SSŠVT je členem Sdružení soukromých škol ČMS.
V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...
Do rubriky "Od čtenářů" jsme zařadili článek od pana Vladislava Černého, tč. studenta U3V, jehož celoživotním chlebem byly železnice včetně nejmodernějších projektů.
Do konce dubna se mohou žáci základní a středních škol přihlašovat do soutěže „Vím proč“ o sto tisícové výhry.
Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.
Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.