Tajemství komplexu menších spliceozomů
V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...
Den s experimentální fyzikou patří mezi populární akce pořádané Fyzikálním korespondenčním seminářem - FYKOS. Každoročně nabízí účastníkům pohled do světa fyzikálních pracovišť na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze (MFF UK). Zároveň představuje jedinečnou příležitost blíže se seznámit s tímto odvětvím fyziky.
První přednášky s názvem Atmosféra jako fyzikální faktor číslo 1 pro člověka se zhostil Mgr. Michal Žák, Ph.D. z Katedry fyziky atmosféry MFF UK. Účastníkům vysvětlil základní pojmy související s touto oblastí a následně je seznámil s problémy, kterým atmosféra v současné době čelí. Potom následovalo představení dvou pracovišť MFF UK. Na příkladu vodíkového průmyslu byla RNDr. Petrem Matvijou, Ph.D. představena skupina nanomateriálů z Katedry fyziky povrchů a plazmy. Jako další byl představen experiment COMPASS, jehož pracovištěm je Evropské centrum pro jaderný výzkum - CERN. Ve své přednášce ho blíže vysvětlil Mgr. Jan Matoušek, Ph.D . Poslední přednáška byla věnována elektron-pozitronové anihilaci. Tématu, lidem známému zejména z katastrofických scénářů, se věnoval prof. Mgr. Jakub Čížek, Ph.D., který ukázal, že antihmota má i mnoho praktických aplikací.
Během přednášek mohlo více než 100 zúčastněných klást prostřednictvím online chatu libovolné otázky k přednášeným tématům. Na závěr organizátoři FYKOSu nabídli své osobní zkušenosti a dojmy ze studia na MFF UK a odpovídali na otázky online diskutujících.
Pokud jste tuto akci zmeškali, ale zaujala vás některá ze zmíněných témat, nezoufejte a navštivte YouTube kanál Fykosák, kde najdete i záznam celého přenosu. Připojujeme odkaz: https://www.youtube.com/watch?v=_Jp-_eg1uAs
Těšímese na vás zase za rok!
Tým FYKOS
V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...
Do rubriky "Od čtenářů" jsme zařadili článek od pana Vladislava Černého, tč. studenta U3V, jehož celoživotním chlebem byly železnice včetně nejmodernějších projektů.
Do konce dubna se mohou žáci základní a středních škol přihlašovat do soutěže „Vím proč“ o sto tisícové výhry.
Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.
Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.