Tajemství komplexu menších spliceozomů
V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...
I přes nepříznivou situaci se organizátoři Fyzikálního Korespondenčního Semináře (FYKOS) rozhodli uspořádat tradiční podzimní soustředění. Do Kořenova v Jizerských horách nakonec dorazilo 29 účastníků z řad úspěšných řešitelů. Ve dnech 26. 9. - 4. 10. 2020 si mohli poslechnout spousty odborných i populárních přednášek a odreagovat se při volnočasovém programu.
Navzdory přísným hygienickým opatřením se celým soustředěním nesla velmi uvolněná, přátelská a optimistická nálada. Účastníci prožili celý týden na královském dvoře v době nelítostného středověku. Ve službách královny čelili nástrahám této temné doby, vypravili se hledat pramen věčného mládí, dobývali nepřátelský hrad a snažili se, aby jejich království prosperovalo.
Ne všude se nese středověk ve jménu úpadku a nevědomosti. V našem království byli poddaní každý den vzděláváni v mnoha oblastech, aby království nadále vzkvétalo. V rámci experimentálního bloku spočítali metodou Buffonovy jehly pí, změřili moment setrvačnosti poddaných a v neposlední řadě také pomocí simulace, jež jistě předběhla tuto dobu, určili pravděpodobnost srážky Země s asteroidem.
Do úvodního matematického bloku byly kromě klasických kurzů derivací a integrálů zařazeny též bloky lineární algebry. V nich se účastníci mohli naučit nejen základní operace, jakými jsou násobení matic či Gaussova eliminace, ale seznámili se i s tenzory a s dalšími pokročilými oblastmi této části matematiky. Následovala řada klasických přednášek ze středoškolské a olympiádní fyziky, která ale byla, na přání účastníků, prokládána lahůdkami jako jsou kvantová teorie pole, klasická elektrodynamika či obecná teorie relativity.
I po takto náročných přednáškách účastníci neumdlévali a bok po boku společně dobyli Jeruzalém a konečně i kolonizovali Ameriku. Za věrné služby královně byli následně pasováni na svobodné pány a paní a odjeli do svých domovů šířit nabyté vědomosti.
Jak po stránce organizační, tak z reakcí účastníků lze usuzovat, že se soustředění velmi vydařilo. Díky tomu organizátoři pevně věří, že za půl roku budou moci znovu přivítat své řešitele na dalším soustředění.
Marcel Vasiľák, organizátor FYKOSu
V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...
Do rubriky "Od čtenářů" jsme zařadili článek od pana Vladislava Černého, tč. studenta U3V, jehož celoživotním chlebem byly železnice včetně nejmodernějších projektů.
Do konce dubna se mohou žáci základní a středních škol přihlašovat do soutěže „Vím proč“ o sto tisícové výhry.
Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.
Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.