Tajemství komplexu menších spliceozomů
V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...
Zajímá vás fyzika nebo si myslíte, že jste lepší než Vaši vrstevníci z domova i ze zahraničí? Rádi řešíte různorodé fyzikální problémy i mimo školu nebo vás baví práce v týmu? Pokud je vaše odpověď ANO, neváhejte a přihlašte se do 23.11.2020 23:59 SEČ do soutěže Fyziklání online 2020 prostřednictvím naši webové stránky www.online.fyziklani.cz.
Fyziklání online, jednu z největších online fyzikálních soutěží na světě, organizuje FYKOS na Matematicko-fyzikální fakultě UK, Praha. Základní podmínkou je mít tým složený z 1-5 členů a touhu soutěžit, obzvlášť v těchto nelehkých časech poznamenaných pandemií. Účast v soutěži je zcela zdarma.
O čem je tato soutěž?
Je určena především týmům středních škol, ale speciální kategorie Open se může zúčastnit kdokoli. Každý tým (kromě otevřené kategorie) je zařazen do jedné ze tří kategorií (A, B, C) na základě koeficientu týmu, který závisí na aktuálním ročníku studia členů týmu. Účastníci soutěží v řešení širokého spektra fyzikálních problémů s rostoucí obtížnosti, které jsou pro každou kategorii stejné. Každá úloha má numerické řešení, které automaticky vyhodnocuje herní systém. Na závěr jsou samostatně vyhlašováni vítězové každé kategorie a absolutní vítězové.
Jak a kdy se soutěž koná?
Soutěž začne 25. listopadu 2020 a je rozdělena do 2 soutěžních linií. Hlavní soutěž, trvající 3 hodiny, začne v 17:00 SEČ. Každý tým dostane prvních 7 problémů. Jakmile tým vyřeší danou úlohu, získá přístup k následující. V této sekci je přibližně 50 příkladů. Hodinu po zahájení hlavní soutěže budou týmy moci řešit různorodé úkoly v takzvané sérii Hurry-up, které zde budou rozděleny do tří skupin podle témat (mechanika M, elektromagnetismus E, další X) a jsou většinou snažší na řešení, právě z důvodu kratšího času na jejich řešení. Týmy za úspěšné řešení jednotlivých úloh získávají body podle počtu pokusů, teré potřebovali na správné zodpovězení otázky. Během soutěže je skóre každého týmu viditelné pro každý další tým až do posledních 20 minut před koncem. V tomto okamžiku se výsledky skryjí dokud soutěž neskončí, aby se udrželo vzájemné napětí mezi týmy. Pro víc informací o průběhu nebo o pravidlech soutěže neváhejte navštívit náš web www.online.fyziklani.cz.
Marcel Vasiľák, organizátor FYKOSu
V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...
Do rubriky "Od čtenářů" jsme zařadili článek od pana Vladislava Černého, tč. studenta U3V, jehož celoživotním chlebem byly železnice včetně nejmodernějších projektů.
Do konce dubna se mohou žáci základní a středních škol přihlašovat do soutěže „Vím proč“ o sto tisícové výhry.
Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.
Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.