Studenti

Článků v rubrice: 330

Nesměř!

Ne, nevynalezli jsme rozkazovací způsob nějakého novotvaru českého jazyka. Toto slovo se už po několik let stává synonymem letní fyzikální studentské konference TCN. Nesměř je jméno rekreačního střediska u Velkého Meziříčí, kde se akce koná. Co je TCN, to se ani neptejte!

Fotogalerie (4)
A to je, milí studenti, radioaktivní ruda!

Myslíte-li si, že integrál je vysoký šlechtický titul, tušíte-li, že komutátor je asi film s Arnie Schwarzeneggerem, a nepochybujete-li, že kvantový mechanik pracuje s kladivem a hasákem, pak na TCN rozhodně nejezděte! (Radí jeden z propagátorů, Josef Křeček z Nové Paky.) TCN je docela náročná letní aktivita pro fyzikální nadšence. Bydlí se v chatkách, spí pěkně pod peřinou, stravování je zajištěno 3x denně, a to všechno jen proto, aby měli účastníci dost duševní energie vstřebat přednášky a hýřit nápady při řešení vlastních fyzikálních projektů.

Jak vše začalo, jak pokračuje

Projekt TCN (letos už proběhl sedmý ročník) vznikl ve vzájemné spolupráci Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT a Studentské unie při FJFI ČVUT v Praze. Je určen pro studenty středních škol, zejména pak druhých a třetích ročníků gymnázií. Jeho cílem je motivace studentů středních škol a snaha vzbudit v nich zájem o matematiku, fyziku a další technické obory. Na školách jsou v průběhu školního roku z řad zájemců sestaveny výzkumné týmy, které řeší nějaký zajímavý problém z oblasti fyziky, matematiky nebo techniky. Projekt vrcholí o letních prázdninách, kdy se tým zúčastní letní studentské konference kde prezentuje výsledky své práce. Program konference je rozšířen o zajímavé přednášky a exkurze a samozřejmě o doplňkový odpočinkový a zábavný program.

Komu čest, tomu čest

Ačkoliv by se mohlo zdát, že úspěch letošního soustředění mají na svědomí jen a pouze jeho organizátoři, je faktem, že oni sami by to jen těžko zvládli. Děkujeme tedy všem těm, kteří svým úsilím, radou, financemi nebo prostě svou existencí přispěli k tomu, že jsme tu byli a že se nám dařilo. Zejména organizátorům prvního ročníku TCN jakož i dalších za vytvoření skvělého projektu a nasbírání cenných zkušeností, všem přednášejícím za to, že se dobrovolně trmáceli za námi do přírody a za přínosné přednášky, všem účastníkům za vytvoření skvělého kolektivu a za jejich odvahu a odhodlání zabývat se v době prázdnin přírodními vědami. A v neposlední řadě partnerům akce za finanční podporu, bez které bychom se jen těžko obešli – FJFI a Skupině ČEZ. (A redakce 3pólu děkuje organizátorům za fotky!)
Vězte, že aktivní účast na studentské konferenci bývá na mnohých vysokých školách velmi pozitivně posuzována při přijímacím řízení!

Jiří Luňáček
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Startuje další fyzikální soutěž Vím proč

Do konce dubna se mohou žáci základní a středních škol přihlašovat do soutěže „Vím proč“ o sto tisícové výhry.

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail