Litevské lasery
Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.
Studenti Biskupského gymnázia ve Žďáru nad Sázavou, Jakub Drahotský a Josef Poul, se na konci školního roku 2010/2011 zúčastnili stáže na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské. Jejich tutor ing. Filip Novotný jim navrhnul téma „Příprava zlatých nanočástic ve vodném prostředí a studium jejich fyzikálně‑chemických jevů“. Vlastní experiment provedli v listopadu minulého roku. Svou práci prezentovali v rámci projektu Junior Tech University 16. 12. 2011 na půdě Technické knihovny v Praze. Stáž se jim do té míry zalíbila, že zahájili její druhou část s tím, že se hodlají zúčastnit soutěže SOČ. S výsledky své práce se rozhodli rozdělit i se čtenáři 3pólu. „Vařili jsme zlaté nanočástice a poté jsme zkoumali jejich optické vlastnosti na spektrofotometru,“ shrnují projekt autoři článku.
Než jsme se pustili do experimentu, prostudovali jsme děje, které probíhají při syntéze zlatých nanočástic i různé způsoby jejich přípravy. Na doporučení tutora jsme nakonec vybrali tzv. Turkevichovu metodu přípravy zlatého solu, která se zakládá na redukci zlatitých iontů pomocí citrátu ve vodném roztoku za teploty varu.
Stručně řečeno, jde o metodu, kdy zlaté nanočástice vznikají koagulací zlatých iontů a následným přerůstáním zlatých klastrů, které se po určité době rozpadají na stabilnější částice o dané velikosti. Jako zdroj zlatých iontů sloužila kyselina tetrachlorzlatitá. Tato metoda patří mezi jednu z těch robustnějších, což ji činí velice přístupnou začátečníkům v koloidní chemii.
Absorpční spektrofotometr je přístroj měřící úbytek světla při průchodu vzorkem. Výsledkem jeho měření je absorpční spektrum – úbytek procházejícího světla v závislosti na konkrétních vlnových délkách.
Nanověda je nauka o materiálech o rozměrech v řádu nanometrů, způsobech přípravy a chemicko‑fyzikálních vlastnostech takových objektů. Nanotechnologie se pak zabývá aplikačními možnostmi těchto objektů. U částic nanometrových rozměrů se objevují nové, velmi zajímavé vlastnosti, jako je například velmi výrazná změna teploty tání kovu v podobě nanočástic oproti makroskopické látce. Také supravodivost takových materiálů se v současnosti velmi intenzívně zkoumá po celém světě. Do výzkumu nanotechnologií se proto investují nemalé finanční prostředky.
Čištění vody – halogenderiváty, které tvoří základní složku pesticidů, se v přítomnosti zlatých nanočástic mineralizují, rozkládají se na látky, které potom lze z vody odstranit.
Zobrazovací metody v medicíně –povrch zlatých nanočástic je možné opatřit látkami, které se při kontaktu se žádanými buňkami přichytí na jejich povrch. Buňky pak můžeme pozorovat díky vysokému rozptylu světla zlatých nanočástic.
Naše práce se soustředila zejména na přípravu zlatých nanočástic různých tvarů a velikostí a jejich výzkum.
Stáž nám umožnila představit si, jak vypadá a co obnáší věda, dozvědět se více o fakultě, studiu na ní a hlavně pochopit nanotechnologie jako takové. Na stáže bychom chtěli navázat studiem podobného tématu na vysoké škole.
Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.
V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.
Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.
Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...
V rekordním čase se Dominikánské republice podařilo úspěšně potlačit nový vpád středomořské ovocné mušky, vysoce destruktivního škůdce ohrožujícího zemědělskou produkci po celém světě.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.