Chytré domácnosti a „hodinoví ajťáci“
Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.
Český klub skeptiků Sisyfos není veřejnosti znám jen díky anticeně Bludný balvan udělované za matení české veřejnosti. V jeho režii jsou také kvalitní polemické a populárně-vědecké přednášky pro veřejnost v budově AV v Praze (www.sisyfos.cz).
Jednou za dva roky vycházejí ty nejlepší z nich knižně ve sbornících nazvaných Věda kontra iracionalita. Co najdete v trojce, která právě vychází? Je tu analýza vztahu přírodních a společenských věd, filosofický pohled na metodologii věd nebo ukázka omylů v oblasti astronomie, které věda díky svým očistným mechanismům dovede postupně eliminovat. Další text ukáže, jakým cenným nástrojem je v současné vědě experiment. Rozsáhlý článek je věnován kvantové mechanice, její filosofické interpretaci a zejména jejímu zneužívání v oblasti alternativní medicíny. Alternativní medicíně je věnován i článek ukazující na tragické důsledky působení léčitelů v onkologii. Další autoři se podívali kriticky na numerologii, grafologii, na šíření a zneužívání náboženské představy o reinkarnaci. Skeptické pozornosti neunikla ani psychoanalýza. Závěrečné texty jsou věnovány globálnímu oteplování a vlivu elektromagnetického pole na člověka. Do této kategorie patří i problém trvalé dostupnosti surovin a jejich možného vyčerpání s následným ohrožením existence lidstva. Na všechny tyto problémy a otázky se autoři sborníku snaží dát racionální odpověď. Sborník lze objednat za 150 Kč včetně poštovného a balného na lano@centrum.cz. V knihkupectví bude za 199 Kč.
Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.
V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...
Do rubriky "Od čtenářů" jsme zařadili článek od pana Vladislava Černého, tč. studenta U3V, jehož celoživotním chlebem byly železnice včetně nejmodernějších projektů.
Do konce dubna se mohou žáci základní a středních škol přihlašovat do soutěže „Vím proč“ o sto tisícové výhry.
Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.