Chytré domácnosti a „hodinoví ajťáci“
Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.
Dne 7. ledna 1837 zveřejnil francouzský malíř divadelních dekorací Louis Jacques Mande Daguerre vynález fotografického procesu, který poskytoval trvanlivé pozitivní snímky. Zrodil se nový informační fenomén – fotografie. Pryč jsou však doby choulostivých skleněných desek a těžkých, rozměrných a neohrabaných fotoaparátů. I když má experimentování s klasickou fotografií svůj půvab, čas oponou trhnul a fotografickou scénu ovládla digitalizace. Přístroje jsou dokonalé, nabízejí široké spektrum funkcí a následná úprava digitálních snímků „na počítači“ dělá zázraky. Dovedou sice udělat technicky dokonalé snímky, ale zvolit ten nejzajímavější a nejpůsobivější záběr dovede jen člověk.
Žádný učený nespadl z nebe. Především je třeba intenzívně fotografovat a získat dostatečnou praxi. Na škodu však není ani trocha teorie. Internet nabízí v tomto směru začátečníkům i pokročilým účinnou a všestrannou pomoc. Pro začátek doporučujeme stránku www.dobre-svetlo.cz. V kostce jsou zde uvedena všechna témata, o kterých by měl vážnější zájemce o fotografování aspoň něco vědět. Oddíl „O teorii“ pojednává o oku, kompozici obrazu a významu barvy. V části „O technice“ jsou praktické informace o obsluze fotoaparátu, o příslušenství, fotografování s bleskem i o zpracování a archivaci digitálních snímků. Rozhodně si také prohlédněte fotografie několika mladých autorů - a porovnejte je se svými výtvory.
Publicista a spisovatel Ondřej Neff je zakladatelem velmi populární a kvalitní fotografické stránky www.digineff.cz. Z mnoha rubrik upozorňujeme jen na několik základních, tvořených desítkami článků:
Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.
V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...
Do rubriky "Od čtenářů" jsme zařadili článek od pana Vladislava Černého, tč. studenta U3V, jehož celoživotním chlebem byly železnice včetně nejmodernějších projektů.
Do konce dubna se mohou žáci základní a středních škol přihlašovat do soutěže „Vím proč“ o sto tisícové výhry.
Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.