Tajemství komplexu menších spliceozomů
V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...
V americkém státě Kalifornie najdeme větrné turbíny všech tvarů, značek i velikostí. Jednu z nich určitě nepřehlédneme – 137 metrů vysokou jednotku větrné elektrárny (měřeno od základny po špičku vrtule), jejíž turbína se opatřena velkou rotující stříbrnou hliníkovou kopulí. Turbínu pod názvem ecoROTR, která by mohla představovat budoucnost větrné energie, začala v květnu letošního roku testovat společnost GE. Zadání pro tým konstruktérů znělo – vytvořit takový návrh rotoru větrné turbíny, který by zvýšil efektivitu turbín (vtipně můžeme říci: snížil plýtvání větrem).
Nezvyklá konstrukce i design
Speciální konstrukci vrtule tvoří experimentální 9 tun vážící aerodynamický nástavec o průměru 18 metrů připevněný k 1,7 megawattové větrné turbíně, jednomu z nejsilnějších dosud vyrobených motorů. Tu doplňuje 90 metrů vysoká konstrukce nohy větrné elektrárny. Namísto tradičních ocelových trubek využívá její design kovové mříže obalené polyesterovým plášťem. Nosníky tak mohou v kontejnerech přepravovat i obyčejné nákladní automobily a sestavovat se přímo na místě.
Princip
Turbína ekoROTRU využívá odklon větrné energie od osy ke špičkám lopat, které mají funkci pák. „Když vítr zasáhne střed větrné turbíny, kde jsou připevněny lopatky, plýtváme jeho energií. Lopaty jsou v podstatě páky a vítr vyvine tím větší kroutivý moment, čím dál působí od středu,“ vysvětluje Mike Bowman, vedoucí projektů udržitelné energie v GE Global Research. Po otestování různých variant modelů došli v GE k závěru, že ideální variantou k odstranění "plýtvání" energií větru je podivný plochý nos. Potvrdil to i zkušební provoz na svazích Tehachapi v kalifornské Mohavské poušti.
Začalo to pokusy s polystyrenovým míčem a párátkem
Projekt začal před dvěma lety jako nápad s polystyrenovým míčem a párátkem. Tým konstruktérů vytvořil pomocí malého polystyrenového míčku, párátka a lepidla model větrné turbíny. V dalším kroku navrhli skutečnou třímetrovou verzi turbíny, na které se prováděly náročnější zátěžové testy – měřila se výkonnost, zátěž a další parametry. Výsledky testů posloužily k vytvoření návrhu plnohodnotného ecoROTRU, který dnes rotuje v Tehachapi. Senzory jsou všude, počínaje patou věže na úrovni země až po přední hřídel turbíny. Tým pravidelně získává data, která prozradí, zda tento experiment opravdu funguje podle předpokladů, či zda se má turbína ještě vylepšit. Experimentální fáze projektu potrvá další čtyři měsíce.
Očekávání
Cílem pokusu je zefektivnit výrobu energie z větru a současně uspořit náklady na výrobu energie. Příslib zvýšení výkonu o 3 % nezní jako příliš mnoho, přiznává Bowman, ale v měřítku celé větrné farmy s desítkami turbín je potenciální přínos vysoký.
V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...
Do rubriky "Od čtenářů" jsme zařadili článek od pana Vladislava Černého, tč. studenta U3V, jehož celoživotním chlebem byly železnice včetně nejmodernějších projektů.
Do konce dubna se mohou žáci základní a středních škol přihlašovat do soutěže „Vím proč“ o sto tisícové výhry.
Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.
Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.