Startuje další fyzikální soutěž Vím proč
Do konce dubna se mohou žáci základní a středních škol přihlašovat do soutěže „Vím proč“ o sto tisícové výhry.
Speciální sluneční zařízení IBM Sunflower vyrábí elektřinu, teplo i čistou pitnou vodu. Má se stát prvním zařízením, které poskytne elektrickou energii, vodu a teplo pro komunity ve vzdálených oblastech bez centrální elektrické sítě.
Deset metrů vysoké zařízení se slunečními články se může přepravovat v jediném kontejneru do kterékoliv lokality. Vyvíjí jej švýcarská firma Airlight Energy of Biasca. Kromě čisté vody a elektřiny může produkovat i teplo a po přidání tepelného čerpadla i chlad.
Účinnější než fotovoltaické panely
Základem technologie je vodou chlazený sluneční panel vyvinutý Bruno Michelem a kol. ze společnosti IBM. Zrcadla na stojanu podobném slunečnici směrují sluneční paprsky na šest panelů, kde se sluneční světlo 2 000krát zkoncentruje. Každý panel obsahuje 25 čipů, které se ochlazují vodou proudící v mikrokanálcích umístěných pod panely. Kanálky odvádějí teplo v takové míře, že mikročipy mohou pracovat při optimální provozní teplotě. To činí zařízení Sunflower účinnějším než jsou existující fotovoltaické panely. Díky tomu je k výrobě stejného množství elektřiny třeba pouze čtvrtina panelů. Toto zařízení je proto i levnější. V příbřežních oblastech může ohřátá voda pohánět odsolovací zařízení, rovněž vyvinutá ve společnosti IBM. Vyprodukované teplo ohřívá mořskou vodu, vodní páry procházejí polymerovou membránou a potom kondenzují v oddělené komoře. Celý proces se opakuje třikrát,aby byla získaná sladká voda co nejčistší. IBM tvrdí, že lze za den vyprodukovat 2 500 l pitné vody. Mimo příbřežní oblasti lze místo odsolovacího zařízení připojit zařízení na čištění vody.
Sluneční zrcadla z metalizované fólie
Sluneční zrcadla, jindy vyráběná z těžkého a drahého leštěného skla, jsou v zařízení Sunflower z metalizované fólie. Ze stejného materiálu se vyrábějí obaly pro smažené brambůrky a čokoládu.
Při zkouškách 18tizrcadlového prototypu se ukázalo, že při přeměně slunečního záření toto zařízení dosahuje při výrobě elektřiny účinnosti 30 % a až 50 % v případě produkce tepla.
Zařízení s 36 zrcadly by mělo poskytnout elektrický výkon 12 kW a tepelný výkon 20 kW při slunečním svitu 10 h denně. Společnost Airlight plánuje začátkem roku 2016 uskutečnit polní zkoušky v sedmi vzdálených oblastech, pravděpodobně v Maroku a Indii. Na trh má být výrobek uveden v roce 2017. Uvádí se, že toto zařízení bude vyžadovat minimální údržbu.
Podle: Paul Marks: Sun-powered sunflower. New Scientist, 2014, č. 2989, s. 19.
Do konce dubna se mohou žáci základní a středních škol přihlašovat do soutěže „Vím proč“ o sto tisícové výhry.
Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.
Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.
V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.
Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.