Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 222

Skotský vodní výtah šetří již 5 let čas i energii

Mezi přístavy Grangemouth a Falkirk byla v roce 1777 vybudována vodní cesta Forth a Clyde, která spojovala Glasgow se západním pobřežím Skotska. Další kanál mezi Falkirkem a Edinburghem, kanál Union, byl dokončen v roce 1822. Z důvodu charakteristiky reliefu krajiny však byla vodní doprava mezi Glazgovem a Edinburghem možná pouze díky 11 zdymadlům, neboť výškový rozdíl mezi oběma vodními cestami je celých 35 metrů. Tak to chodilo až do roku 2002, kdy zahájilo provoz unikátní technické zařízení umožňující rozšíření ekologické lodní dopravy.

Fotogalerie (3)
Dvojice ramen váží 1300 tun.

Po 150 letech používání soustavy zdymadel začala v roce 1963 stavba jedinečného jezu – tzv. vodního kola Falkirk (Falkirk Wheel). Jde o na světě jediný rotační lodní převaděč překonávající výškový rozdíl 35 metrů mezi hladinou řek Forth a Clyde a hladinou Union kanálu. Je vybaven ohromným dvouramenným výtahem, který se skládá ze dvou stejných ocelových ramen vzdálených 28 m, která rotují kolem osy procházející jejich středem. Na nich jsou zavěšeny (na každé straně jeden) dva 26,5 m dlouhé transportní bazény, ve kterých se přepravují lodě.

Gondoly jezu se plní určitým množstvím vody, které loď vytlačí (Archimedův zákon). Proto je v gondolách systém vždy v rovnováze. Zavření jezu, regulace hladiny vody a otáčení gondol se uskuteční za pouhých 15 minut! K otevření horního a dolního jezu a otočení kola o 180° jsou zapotřebí motory o výkonu 22,5 kW, které spotřebují pouze 1,5 kWh.

Rozměry výtahu jsou kolosální : dvojice ramen s bazény váží 1300 tun. Do každého bazénu se vměstná až 250 000 litrů vody a vejdou se do něj lodě až 10 m dlouhé. Z vrcholku výtahu je výhled do vzdálenosti 50 km!

Falkirk Wheel sice není ani největší a dokonce ani nejnovější lodní výtah v Evropě. Je však určitě nejoriginálnější. Stal se jedním ze symbolů současného Skotska, a přináší jak časovou, tak i energetickou úsporu.

Michael Pompe
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Evropský projekt Shift2DC - přepneme na stejnosměrné napájení?

V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.

Vnitřní jádro Země je měkké, křivé, kývá se a zpomaluje rotaci

Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...

Vlny veder, Golfský proud a tání Grónského ledu

O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by ...

Nejtěžší částice antihmoty, jaká kdy byla objevena

Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho ...

Neviditelný protein udržuje rakovinu na uzdě

Vědci a spolupracovníci Evropské laboratoře pro mikrobiální výzkum v Hamburku odhalili, jak nestrukturovaný protein zachycuje molekuly podporující rakovinu.

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail