Tajemství komplexu menších spliceozomů
V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...
Jedním z nejpřitažlivějších exponátů Informačního centra Obnovitelné zdroje, které bylo právě před rokem otevřeno v Hradci Králové, je simulátor síly větru – funkční model tornáda. Tento model je jediným modelem tornáda v České republice. Informační centrum vybudovala a exponáty vybavovala firma M-Plus. Zeptali jsme proto jejího zástupce, jak se staví tornádo. Paní Kateřina Soukupová vypráví:
Když jsme v rámci projektování a tvorby scénáře expozice Informačního centra Hučák přišli s nápadem oživit prezentaci funkčním modelem tornáda, domnívali jsme se, že tornádo je úkaz v České republice výjimečný. Myslili jsme, že chceme-li inspiraci, musíme zamířit nejlépe do USA. Tam návod k sestrojení modelu údajně zná žák každé střední školy. Energii nám dávalo vědomí, že u nás jde o myšlenku originální a průkopnickou. Teprve po konzultacích s odborníkem na meteorologické jevy, RNDr. Milanem Šálkem z Hydrometeorologického ústavu ČR, jsme zjistili, že četnost tornád v ČR není vůbec zanedbatelná (www.chmi.cz/tornádo), i to, že naše představa modelu, tak jak ji máme v projektu, se dost vymyká ve světě existujícím řešením. Ta jsou robustní a koncepčně odlišná. Vzhledem k výtvarně-prostorové dispozici interaktivní expozice IC Hučák a s ohledem na snahu o estetické technicistní řešení jsme totiž projektovali model štíhlý, o nezvykle malém průměru válce, s atypickým počtem trubic foukajících vzduch a navíc uzavřený v plexisklovém pouzdru. To mělo omezit pokušení neukázněných návštěvníků ucpávat zdroje proudění vzduchu i „kouře“.
Upletli jsme si na sebe bič
Sami jsme si tedy úkol ztížili vlastním zadáním. Ani po konzultacích s doktorem Šálkem jsme totiž neobjevili cokoliv, co odpovídalo naší představě. Ale necouvli jsme. Klasické modely podle „americké předlohy“ mají totiž průměr 1 m i více, půdorys spíše čtvercový (sférický čtverec), 4 trubice s otvory pro foukání vzduchu a většinou žádné kryty, které by proudění vzduchu ovlivňovaly.
První český model tornáda, tak jak dnes funguje v IC Hučák, je unikátní kruhový prototyp o průměru 0,8 m, výšce 2,5 m, se třemi díly plexiskla, které zcela kryjí obvodové plochy mezi třemi trubicemi. Z důvodu neobvyklých rozměrů a nestandardního tvaru ho modeláři vyvíjeli metodou postupného odlaďování jednotlivých parametrů vzájemného působení prvků, tj. hustoty vyvíjeného kouře, síly, resp. kapacity nasávání sloupce kouře u stropu, a dále směru a síly foukání vzduchu z otvorů tří trubic po obvodu a až s milimetrovou přesností odladěné úhly nasazení tří dílů plexikrytů válcového modelu.
Klíčem je fyzika a experiment
K dosažení kýženého efektu – tzn. viditelného víru s přibližně svislou osou, který v přírodě tvoří spojnici mezi zemským povrchem a bouřkovým mrakem a v modelu pak spojnici mezi dnem a stropem válce – bylo třeba desítek hodin trpělivosti a postupného poznávání všech veličin, které vytvoření „víru“ ovlivňují. Výsledek, tedy štíhlý a efektní model tornáda s volbou jednotlivých komponentů o správném výkonu (ventilátory, vyvíječ kouře), hustotě média (kapalina, z níž se vyvíjí kouř), směru víru (po směru otáčení zeměkoule) a vhodném úhlu obvodových stěn pro proudění vzduchu (tři díly plexiskla – kryty válce), dokazuje, že stojí za to se vydat i cestami novými a nevyzkoušenými. Ostatně přijeďte a posuďte sami.
Kontakt: Informační centrum Obnovitelné zdroje: Křižíkova 233, 500 03 Hradec Králové
Tel.: 492 110 160, 725 781 564, 725 781 565; e-mail: infocentrum.oze@cez.cz
Více o novém informačním centru jsme psali v 3pólu, červen 2008,
viz http://www.3pol.cz/index.asp?clanek&view&678
The Tornado Project
http://www.tornadoproject.com
Vše o tornádech na populární úrovni. Možnost koupě knih a videokazet, věnovaných tornádům.
Chuck Doswell: What is a tornado?
http://www.cimms.ou.edu/~doswell/a_tornado/atornado.html
Pravděpodobně nejpodrobnější odborné pojednání o tornádech, dostupné na internetu.
http://www.ceskatelevize.cz/program/port/fyzika/374-hurikan-v-lahvi-a-ohnive-tornado
Předvedení pokusu s demonstrací „vodního“ tornáda v lahvi a ohnivého tornáda.
V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...
Do rubriky "Od čtenářů" jsme zařadili článek od pana Vladislava Černého, tč. studenta U3V, jehož celoživotním chlebem byly železnice včetně nejmodernějších projektů.
Do konce dubna se mohou žáci základní a středních škol přihlašovat do soutěže „Vím proč“ o sto tisícové výhry.
Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.
Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.