Litevské lasery
Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.
V současné době mohou moře a oceány poskytnout obnovitelnou energii ve formě pohybujících se vln, teplotních rozdílů mořské vody, případně slapové energie. To ale není vše, co moře může nabídnout. Lze očekávat, že jednou bude možné zachytit a přeměnit na elektřinu i obrovská množství tepelné, v podstatě geotermální energie, kterou produkuje magma a která neustále uniká průduchy na mořském dně.
Podle kalifornského vynálezce Bruce C. Marshalla (viz patent Mashall Hydrothermal Recovery System) se dosud jen málo pozornosti věnovalo vydatnému, ale zatím nevyužitému zdroji energie, teplu z nitra Země unikajícímu na povrch hydrotermálními průduchy na dně moří a oceánů. Magma z velké hloubky zemské kůry si vytrvale razí cestu k povrchu a nutí tektonické desky k vzájemnému pohybu. Při separaci desek se hornina pod nimi částečně taví a magma stoupá vzhůru a způsobuje další rozšiřování mořského dna. Tektonická deska je masivní částí litosféry, která se pohybuje na astenosféře, tj. horké poloplastické vrstvě. Tektonické desky se pohybují nezávisle na sobě, někdy na sebe narážejí, jindy po sobě kloužou. Na zemském povrchu bychom našli 10 až 12 velkých tektonických desek a velmi mnoho menších. Tyto desky, z nichž každá má tloušťku téměř sto kilometrů, ročně urazí dráhu okolo dvou centimetrů. Pohybují se tedy asi tak rychle, jako lidem rostou nehty.
Podmořské průduchy byly objeveny teprve před třiceti lety, ale již tehdy vznikl nápad získávat z nich obrovské množství energie. V National Geographic News ze dne 12. prosince 2005 je zpráva o hydrotermálním ložisku v Indickém oceánu, které je přes kilometr dlouhé a obsahuje ekvivalent tepelného výkonu 100 000 MW. Ve zprávě se uvádí, že tepelný výkon všech známých průduchů ve světě představuje 17 000 000 MW, což je přibližně dnešní celkový výkon všech elektráren na světě. Jiné velké průduchy jsou při pobřeží USA, Číny, Japonska, Koreje, Jižní Ameriky a také ve Středozemním a Mrtvém moři. Navíc existují ještě desetitisíce km oceánských hřebenů, které dosud nebyly prozkoumány.
Vyrobená elektřina by se na břeh přenášela podmořskými kabely stejnosměrného proudu o vysokém napětí.
Jules Verne jednou napsal, že „cokoliv si jeden člověk může představit, jiní to budou schopni realizovat“. Bruce C. Marshall sice není Verne, oba muži však mají společný přístup k problému. Kdyby se podařilo uskutečnit uzavřený hydrotermální cyklus s účinností jen 1 % u 15 průduchů v oblasti Juan de Fuca Ridge, bylo by možné získat výkon 6 000 MW. I když to určitě nebude zítra, zaslouží si tato myšlenka pozornosti a dalšího výzkumu ze strany expertů zabývajících se vrtáním do mořského dna, vulkanologů, biologů a odborníků na geotermální energii.
Pramen:
Peltier, R.: Tapping seafloor volcanic vents. Power, 2008, č. 7, s. 94‑96
Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.
V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.
Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.
Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...
V rekordním čase se Dominikánské republice podařilo úspěšně potlačit nový vpád středomořské ovocné mušky, vysoce destruktivního škůdce ohrožujícího zemědělskou produkci po celém světě.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.