Medicína a přírodověda

Článků v rubrice: 310

TomoTerapie – radioterapie budoucnosti

Tomoterapie je jednou z nejdokonalejších a zároveň nejnovějších radioterapeutických technologií. Na světě je zatím ještě velmi málo těchto zařízení (nejvíce v USA). Tyto tomoterapeutické jednotky dokáže vyrobit jen málo firem. Jedním z typů je TomoTerapy Hi Art System.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

O co jde?
Technologie spočívá v kombinaci CT scanneru s Lineárním urychlovačem (LINAC), který produkuje svazek záření potřebný k terapii.

Jak to funguje?
Celý přístroj je velmi podobný CT scanneru, vedle něho obsahuje navíc LINAC, který, stejně jako rentgenka CT scanneru, obíhá po kružnici okolo pacienta umístěného na léčebném lůžku. Lůžko projíždí „tunelem“ skrz celé zařízení. Jak jsme si už říkali dříve, CT scanner virtuálně „nakrájí“ pacienta na plátky (slices) a tyto jednotlivé řezy jsou rekonstruovány počítačem a zobrazeny. Pacient popojíždí přístrojem a rentgenka, která „objíždí“ pacienta po kružnici okolo něho – „krájí“, vysílá rtg záření, které zachycují protilehlé detektory. Je zřejmé, že stejným způsobem lze také „naplátkovat“ chorobné ložisko, např. nádor. Na zobrazených řezech lékař nakreslí tzv. cílový objem (target volume) – výsledkem je 3D zobrazení cílového objemu v jednotlivých rovinách. Lékař zohlední dávku, rizikové struktury (tkáně) okolo nádoru. Počítač vytvoří ozařovací plán. LINAC má přesně zadáno, jak ozářit každý řez. Potom je pacient uložen do přístroje a opět jím postupně projíždí. Teď se však ke slovu dostává LINAC, který přesně jako před tím rentgenka obkružuje pacienta a ozařuje jeden řez za druhým. Svazek záření, kterým je každý řez ozařován, je přesně definován IMRT systémem.

Co je to IMRT systém?
IMRT znamená Intensity Modulated Radio Therapy, tedy radioterapie s řízenou intenzitou svazku. To zjišťuje systém speciálních kolimátorů, které upravují a tvarují svazek při výstupu z Linacu. Je tak možné měnit velikost ozařovaného pole, intenzitu v jednotlivých částech pole, a v čase, atd. Tímto systémem jsou vybaveny i některé konvenční lékařské lineární urychlovače.

Ohromné výhody!
Ohromná šetrnost v podání léčebné dávky záření, možnost modulovat svazek, možnost CT scanu před každým ozářením = větší přesnost, větší pohodlí pro pacienta, možnost kdykoli optimalizovat léčebný plán v závislosti na změně anatomického uspořádání cílových orgánů a přístup k jakémukoli zasaženému nebo ohroženému orgánu.

TomoTerapie u nás?
V ČR zatím nemáme tuto technologii k dispozici.

TomoTerapie na webu
http://www.tomotherapy.biz

Michal Schmitt
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail