Medicína a přírodověda

Článků v rubrice: 311

K čemu také popel?

Popel se nám může zdát být neužitečným. Je to odpad, špína. Nebo snad není? Postupně přicházíme na to, že je naopak velmi užitečný! Nejprve se využití popele a popílku zkoušelo v zemědělství (už od roku 1965), v poslední době je vyhledávanou náplní čisticích a filtračních stanic.

Fotogalerie (4)
Popelový filtr se s výhodou používá jako předstupeň ke kořenovým čističkám odpadních vod

Popele a popílky se zkoumaly z nejrůznějších biologických hledisek. Přišlo se na to, že čerstvý popílek – nejjemnější úlet z komínů energetických zařízení a hlavní zdroj pevných imisí – je zpravidla vysoce fytotoxický (tj. jedovatý pro rostliny). Naproti tomu popelnaté hmoty ukládané na složiště a plavené na odkaliště nejsou fytotoxické a lze v nich přímo pěstovat v podstatě všechny běžné zemědělské (i jiné) plodiny.

Příčiny těchto rozdílů mezi popílkem a popelem nebyly dlouho jasné, neboť ve výluzích obou materiálů není rozdíl v obsahu rizikových prvků, např. těžkých kovů. Teprve důkladný výzkum ve Výzkumném ústavu hnědého uhlí Most zjistil, že rozdíl je hlavně fyzikální. Na povrchu popelových částic se po kontaktu s vodou vytvářejí hydratační vrstvy, které zesilují schopnost popela sorbovat do sebe jiné látky.

Popel v zemědělství
Vysoká sorpce popelů byla známa právě z používání v zemědělství: přidáme-li pěstovaným rostlinám popel a vysoké dávky organických hnojiv (až 1000 kg dusíku na hektar), plodiny včetně obilovin tyto extrémní dávky dusíku velmi dobře snášejí. Jinak by v běžné zemědělské praxi na poli totiž polehly a byly znehodnoceny.

Pro účely hnojení polí se popel užívá v množství 50 až 650 tun na jeden hektar. Popílek se na pole naveze v zimě a na jeho povrch se postupně navozí organická hnojiva – exkrementy z vepřína, močůvka, stájový hnůj. Organická složka, která by jinak produkovala silný zápach, se prosakováním přes vrstvu popílku ochudí o baktérie, které v tomto prostředí hynou. Vrstva popílku zvýší bilanci minerálních látek v půdě.

Rozhodující pro využitelnost popelů pro pěstování je však obsah těžkých kovů ve vypěstovaných rostlinách. Výzkumný ústav rostlinné výroby v Ruzyni prověřil, že obsah arsenu i ostatních těžkých kovů v rostlinách vypěstovaných v popeli nebo v půdě s příměsí popele je obvykle stejný, či dokonce nižší, než v rostlinách vypěstovaných v půdě.

Popel v ochraně čistoty vod
Od testování sorpčních vlastností a analýzy vodních výluhů byl již jen krůček k vypracování speciální technologie čištění odpadních vod, která je dokonce předmětem českého patentu. Filtr z popele nečistoty nejen zadrží, ale zablokuje natolik, že voda vykazuje vynikající vodohospodářské parametry. Tento zemní filtr byl nazván CINIS (využívá stavebního řešení podle typizační směrnice: “Dočišťování odpadní vody zemními filtry” z roku 1992, č. HDP-112.514).

Zemní filtr CINIS se využívá pro dočištění odpadních splaškových vod z menších zdrojů znečištění. Napojuje se např. na septik, nebo jiný objekt, kde jsou vody předčišťovány. Lze ho ale budovat i ve více filtračních jednotkách, což se dobře uplatní především v obcích a sídlech s rozptýlenou zástavbou, nebo tam, kde obec leží na rozvodí. Tím se významně ušetří na délce stokové sítě. Čisticí procesy založené na kombinaci prosté filtrace s biologickými procesy zaručují dlouhodobou životnost čistírny. Výhodou popelového filtru je, že proces funguje okamžitě po startu – po zahájení provozu nové čističky, bez nutnosti „zapracování”. Filtrační náplň CINIS je ideálním nosičem mikroflóry, která zajišťuje biologické odbourání organických složek odpadní vody. Vzájemné doplňování současně probíhajících fyzikálních a biologických procesů je též zárukou stability čištění i při nerovnoměrném přítoku do čistírny. Tyto schopnosti systému CINIS lze s výhodou využívat zejména v sezónních provozech, např. v rekreačních objektech, hotelech apod.

Účinky čištění jsou skvělé: odfiltrují 90-95 % biologicky rozložitelných látek, výstupní voda je čirá, bez zápachu a bez barvy, částečně se slabě železitou chutí (způsobenou železitými bakteriemi). Systémem CINIS se čistí také zaolejované vody, odstraňují ropné látky a dokonce i těžké kovy.

Původně „zlý“ odpad se tak stal díky správné technologii prostředkem pro zlepšení životního prostředí. Čisté vody není nikdy nazbyt!



Trocha terminologie

Popeloviny – minerální látky, jemně rozptýlené ve vytěženém uhlí. Při spalování uhlí vznikají z popeloviny tuhé nespálené zbytky.

Struska minerální látky v popelu, které prošly procesem tavení, struska je sklovitá a hutná.

Škvára minerální látky, které v průběhu hoření změkly, spekly se a vytvořily pórovitý materiál.

Popel – minerální látky, které se neroztavily ani nezměkly, zůstaly sypké.

Popílek jemné částečky tuhých zbytků, které proud spalin vynesl ze spalovací komory a zachytily se v odlučovačích.

Úlet část popílku, který pronikl odlučovači do komína. Tvoří složku emisí a imisní spady na okolí.


Zdroj: materiály VÚRV

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Tajemství komplexu menších spliceozomů

V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...

Úvaha nad vysokorychlostními vlaky

Do rubriky "Od čtenářů" jsme zařadili článek od pana Vladislava Černého, tč. studenta U3V, jehož celoživotním chlebem byly železnice včetně nejmodernějších projektů.

Startuje další fyzikální soutěž Vím proč

Do konce dubna se mohou žáci základní a středních škol přihlašovat do soutěže „Vím proč“ o sto tisícové výhry.

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail