Chytré domácnosti a „hodinoví ajťáci“
Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.
Ulf Büngten ze švýcarského výzkumného ústavu lesů, sněhu a krajiny se sídlem v Birmensdorfu dospěl k názoru, že existuje vztah mezi klimatem a vzestupem a pádem civilizací, včetně starověkého Říma. Klima bylo pravděpodobně vedle politických selhání a vpádu barbarů jedním z faktorů jeho pádu.
Autor rekonstruoval na základě letokruhů teplotní a srážkové údaje v západní Evropě za posledních 2 500 let. Analýze přitom podrobil téměř 9 000 vzorků letokruhů dubů, borovic a modřínů. Ukázalo se, že v období 250 až 500 let n. l. se každou dekádu střídala suchá a studená období s obdobími teplými a vlhkými. Rychlé změny měly nepříznivý dopad na populaci, protože poškozovaly zemědělství a neumožňovaly, aby se lidé stačili adaptovat. Toto období se časově krylo i s politickými rozvraty a migračními vlnami. Do roku 500 n. l. se pak Římská říše rozpadla. Relativně stabilní středověká společnost, která následovala, zažívala méně variabilní klimatické změny a vytěžila z nich svůj rozvoj. Jiné studie ukazují, jak spolu těsně souvisejí i války a klima. S velkými vlnami válek v posledním tisíciletí je spojeno neobvykle studené klima např. v Číně.
podle New Scientist, 2011, č. 2796, s. 16
Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.
V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...
Do rubriky "Od čtenářů" jsme zařadili článek od pana Vladislava Černého, tč. studenta U3V, jehož celoživotním chlebem byly železnice včetně nejmodernějších projektů.
Do konce dubna se mohou žáci základní a středních škol přihlašovat do soutěže „Vím proč“ o sto tisícové výhry.
Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.