Litevské lasery
Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.
Země má magnetické pole, které je pravděpodobně vytvářeno rotací kovového zemského jádra. O tomhle už asi slyšel každý školák, ale pozornějšího čtenáře zaujme slovíčko „pravděpodobně“. Ve skutečnosti nevíme, jak zemské magnetické pole vzniká ani co ho udržuje. Jenom se domníváme, že za to může jev podobný principu dynama odehrávající se v nitru naší planety. Jedním ze způsobů, jak to ověřit, je postavit si model zemského jádra v laboratoři.
Země se navenek také projevuje magnetickým polem. To je velice užitečná věc, protože nás chrání před kosmickým zářením a umožňuje tak existenci života. Něco ho ovšem tam dole musí vytvářet – kdyby se proces tvorby magnetického pole zastavil, pole by během 20 000 let zaniklo. Předpokládá se, že generátorem magnetického pole je právě rotující jádro – pevná složka pravděpodobně rotuje jinou rychlostí než tekutá.
Zemské magnetické pole by mělo zafungovat jako „startovací“. V roztočeném tekutém sodíku by se mělo deformovat a vytvářet elektrický proud, který by měl indukovat vlastní pole a při správném nastavení by měla tato zpětná vazba vést ke vzniku magnetického pole, které připomíná to pozemské. Nikdo ovšem netuší, jestli to bude opravdu fungovat, protože, jak říká vedoucí laboratoře Daniel Lathrop, „na toto nastavení parametrů neexistují ani teorie, ani experimenty.“
Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.
V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.
Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.
Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...
V rekordním čase se Dominikánské republice podařilo úspěšně potlačit nový vpád středomořské ovocné mušky, vysoce destruktivního škůdce ohrožujícího zemědělskou produkci po celém světě.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.