Úvaha nad vysokorychlostními vlaky
Do rubriky "Od čtenářů" jsme zařadili článek od pana Vladislava Černého, tč. studenta U3V, jehož celoživotním chlebem byly železnice včetně nejmodernějších projektů.
Oranžová pilulka obsahující upravený tuk, která posiluje obranné schopnosti buněk, by mohla léčit degenerativní nemoci a zpomalit i proces stárnutí. Mohla by tedy pomoci udržet mládí? Odpověď měl přinést experiment, při němž v červnu 2015 testovaná skupina lidí obdržela v rámci klinických zkoušek tuky určené k posílení buněk proti jejich poškození způsobující stárnutí.
Účastníci zkoušek měli vzácnou genetickou poruchu. Pokud jim léčba pomůže, mohla by jim prodloužit život. Tak se alespoň domnívá Mikchail Shchepinov, ředitel biotechnologické společnosti Retrotope se sídlem v Los Altos v Kalifornii.
Mikchail Shchepinov chce zpomalit proces stárnutí, nejprve se ale věnuje léčbě Friedreichovy ataxie. Jde o zděděnou poruchu pohyblivosti, která vykazuje podobné mechanismy jako stárnutí částečně způsobené molekulárním atakem buněk. Ščepinova myšlenka spočívá ve vypořádání se s tímto atakem posílením obrany buněk; ty průběh nevyléčitelné choroby zpomalí. Pokud výsledky dopadnou dobře, bude metoda vhodná i v boji proti stárnutí. Uvedenou poruchu způsobují molekuly označované jako volné radikály. Volné radikály mají nepárové elektrony, které se snaží najít jiného partnera odtržením od jiných molekul. To vyvolává řetězovou reakci, protože „oloupený“ atom udělá totéž svému sousedovi. Řetězová reakce je zvlášť nebezpečná pro mastné kyseliny, které tvoří membrány buněk. Dochází k poškození statisíců buněk a blokování této reakce by mělo tomuto poškození zabránit.
Ve hře je deuterium
Ščepinov má ale jinou myšlenku. Domnívá se, že lze chránit buňky před volnými radikály posílením vazeb mezi molekulami, které tvoří membrány buněk. To lze provést tak, že se nahradí vodík v mastných kyselinách jeho jiným izotopem – deuteriem. Protože deuterium má navíc jeden neutron, je těžší než vodík a vytváří pevnější vazby. Myšlenka spočívá v tom, že náhrada určitého množství běžných tuků upravenými, silnějšími tuky v pilulce by pomohlo vybudovat buňky pevnější. K ověření tohoto předpokladu Ščepilov se svými spolupracovníky vyvinul „těžší“ verzi omega-6 polynenasycené mastné kyseliny. Podle Roberta Molinariho, biochemika a spoluzakladatele firmy Retrotope, který je i vedoucím klinických zkoušek, se nejedná o výživnou látku, ale o novou chemikálii, která se liší od tuků obsažených v potravě. Ve srovnání s běžnými mastnými kyselinami jsou metabolizované těžké tuky asi 150krát odolnější vůči oxidačnímu stresu způsobovanému volnými radikály. V rámci zkoušek se ověří, zda těžký tuk zpomalí průběh Friedreichovy ataxie. Tu způsobuje fakt, že volné radikály poškozují nervy odpovědné za pohyb.
Zkoušky
Klinické zkoušky byly zahájeny v červnu 2015 v rámci bezpečnostní studie. Vědecký tým kontroloval, aby dávky těžkých tuků byly dobře tolerovány osmnácti účastníky zkoušek. I když by každou membránu buňky tvořily modifikované mastné kyseliny, celkové množství deuteria v těle by bylo asi 4krát nižší než jeho nebezpečná dávka. Každý dobrovolník zpočátku obdržel dvě jednogramové pilulky těžkého tuku na den. Po přestávce se dávka zvýšila a lidé brát 5 pilulek dvakrát denně. Protože podíl těžkých tuků bude muset být vyšší, než jsou tuky v běžné stravě, byli dobrovolníci převedeni na zvláštní dietu. Mohli konzumovat olivový olej a nasycené tuky, ale nikoliv polynenasycené mastné kyseliny. Molinari doufá, že léčení nejenom zastaví průběh nemoci, ale také zlepší symptomy. Díky výměně buněčných mastných kyselin silnějšími je zde naděje zachránit nervy, které jsou nemocné, ale nikoliv mrtvé.
V experimentech s buňkami bylo vidět zlepšení. Účinky na lidi budou známy až po klinických zkouškách. Tým doufá, že určité náznaky zlepšení uvidí již v průběhu bezpečnostních studií. Některé příznivé účinky těžkých tuků byly zaznamenány v buňkách hlodavců. Z teoretického hlediska by těžké tuky mohly být užitečné i při léčení jiných nemocí, v nichž svou roli hrají i volné radikály, jako je Parkinsonova nemoc. Před několika lety Ščepinov zjistil, že dieta bohatá na těžké tuky chránila myši před nejhorší myší obdobou Parkinsonovy nemoci.
A co stárnutí?
K problému, zda by pilulky těžkého tuku mohly zpomalit i procesy stárnutí, Ščepinov konstatuje: „Jestliže se opraví oxidační poškození, pak se prodlouží i délka života, protože se jedná o stejný mechanismus.“
V průběhu tří let plánuje vědecký tým rovněž zkoušky na hlodavcích. Zkoušky na lidech budou ale mnohem složitější. Pokud jde o vliv těžkých tuků na prodlužování délky života je ale Ščepinov optimistický. Podle něho je stárnutí jen sbírkou nemocí, a pokud těžké tuky budou tyto nemoci léčit, pak se automaticky bude prodlužovat i život. Ne všichni jsou ale tak optimističtí.
Co je to těžký tuk
Proč stárneme
(Podle Jessica Hamzelou: „Heavy“ fat – the secret to eternal youth? New Scientist, 2015, č, 3021, s. 8-9.)
Do rubriky "Od čtenářů" jsme zařadili článek od pana Vladislava Černého, tč. studenta U3V, jehož celoživotním chlebem byly železnice včetně nejmodernějších projektů.
Do konce dubna se mohou žáci základní a středních škol přihlašovat do soutěže „Vím proč“ o sto tisícové výhry.
Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.
Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.
V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.