Úvaha nad vysokorychlostními vlaky
Do rubriky "Od čtenářů" jsme zařadili článek od pana Vladislava Černého, tč. studenta U3V, jehož celoživotním chlebem byly železnice včetně nejmodernějších projektů.
Za milion let objeví geologové zkoumající betonem pokrytý zemský povrch podivné pozůstatky minulých generací. Jeden z nich rozbije kus hmoty a v ní objeví tenký černý disk s malými drážkami a prohlásí, že se jedná o fosílii z doby plastocénu. Podle vzoru pleistocén, holocén… Naše láska k plastům totiž na Zemi pravděpodobně zanechá trvalé dědictví.
Závislost lidstva na plastech, spolu s nevelkou ochotou je recyklovat, znamená, že tento materiál zanechává svou stopu v geologii naší Země již dnes. Z 300 milionů tun plastů, které se ročně vyrobí, se asi jedna třetina brzy po použití vyhodí. Uvádí se, že veškeré dosud vyrobené plasty by mohly pokrýt celou planetu plastovým filmem a prakticky ji udusit. Část plastů se dostane na skládky, kde vydrží do doby, než je objeví příští generace. Většina plastů ale skončí v oceánech. Určité množství se jich objeví na plážích nebo bude zkonzumováno volně žijícími živočichy. Většina ale zůstane v moři, kde se rozpadne na malé částice. Současné znalosti o budoucím osudu plastů jsou velmi mlhavé – dosud nevíme, jak velké plastové znečištění dusí oceány, neznáme ani potenciální dopady na zdraví mořských živočichů a těch, kdo je konzumují. Chybí i poznatky o tom, kde tento odpad v budoucnosti vůbec skončí.
Hory plastů na hladině
Rozsah plastového znečištění se stal zřejmým již v roce 1977, když americký oceánograf Charles Moore narazil na mohutnou plovoucí hromadu odpadků, dnes známou jako Velká pacifická odpadková skvrna (Great Pacific Garbage Patch). Objevil ji při své plavbě Pacifikem z Havaje do Kalifornie. Brzy na to se zjistilo, že podobné plovoucí vířivé hromady odpadků existují i v jiných oceánech – v Indickém oceánu, v severním a jižním Atlantiku. V jedné z oblastí Pacifiku byla vrstva nahromaděných odpadků tak hutná, že bylo možné po ní chodit. Obsah plastů v těchto odpadech je v globálním měřítku asi 70 %. Odhaduje se, že v oceánech plave na 5,25 trilionu kusů plastů o celkové váze přes 260 000 tun. Většinou jde o větší plasty, jako jsou vědra, láhve, tašky, obaly na jedno použití a polystyrenová pěna.
Kam se ztrácejí?
Nejpodivnější na celé věci je ale skutečnost, že se výzkumníkům nedaří nacházet odpadových plastů ještě více, a to navzdory tomu, že se jejich produkce prudce zvyšuje. Podle organizace Plastics Europe se jejich roční produkce zvýšila z 1,5 milionu tun v 50. letech 20. století na 299 milionů tun v roce 2013. Současná studie uvádí, že se do oceánu dostává asi jen 0,1 % ročně vyrobených plastů. K podobnému závěru došla již studie US National Academy of Sciences v roce 1975. I ta konstatovala, že se do oceánu dostává 0,1 % z roční produkce plastů. V té době však šlo jen o 300 000 tun. Proto je velmi podivné, že se množství plastového odpadu v oceánských vlnách příliš nemění. To potvrdil i tým vedený oceánografem Kara Lawem při výzkumných, několik desetiletí trvajících plavbách severním Atlantikem a Karibským mořem. Navzdory rostoucímu množství vyhozeného plastového odpadu zůstává jeho objem v moři dosti konstantní. Otázkou proto zůstává, kde tento odpad je a co se s ním děje.
Plastová „polévka“
Odpověď částečně spočívá v tom, že se plasty odbourávají mnohem rychleji, než jsme si dosud mysleli. Děje se tak díky působení slunečního záření a pohybu vln, které je rozmělňují na malé částice pohybující se ve formě „polévky“ ve vodním sloupci. V červenci 2014 vypočítal tým vedený Andrés Cózarem ze španělské University of Cadiz, že celkové množství plastových částic, vznášejících se v mořích, je 7 000 až 35 000 tun. Jiný tým spočítal, že je to asi 35 500 tun plastových částic měřících méně než 5 mm. Ukazuje se ale, že tyto výpočty jsou příliš nízké – měly by to být spíše miliony tun. Nabízí se několik vysvětlení:
Nevhodná potrava
Jaký vliv mohou mít mikroplasty na život mořských živočichů? O větších z nich, například ptácích, želvách, rybách a velrybách se ví, že si plastový odpad často pletou s potravou, která je může udusit, nebo zvířata zahynou hlady z důvodu ucpaného žaludku. Když se plasty odbourávají, uvolňují aditiva, jako jsou ftaláty, bifenyl A, jakož i toxické retardanty hoření. Plasty rovněž fungují jako houby pro chemikálie ve vodě a absorbují organické polutanty, jako jsou polychlorované bifenyly a pesticidy, například DDT. Studie ukazují, že polutanty přilepené na plasty mohou ryby otrávit. Obsah mikroplastů v tkáních mořských živočichů může proto ohrožovat bezpečnost potravin. Diskutuje se také o tom, co se stane s plastovým odpadem z dlouhodobého hlediska. Jedna z odpovědí se objevila na pláži Rocks on Kamilo v odlehlé části Havaje. Turisté zde často plasty pálí na ohništích. Plasty se spojují s pískem a po vychladnutí vytvoří tvrdý „plastglomerát“, který se nakonec může stát geologickou strukturou.
Odstrašující údaje
Podle: Christina Reed: Dawn of the Plasticene. New Scientist, 2015, č. 3006, s. 28-32
Do rubriky "Od čtenářů" jsme zařadili článek od pana Vladislava Černého, tč. studenta U3V, jehož celoživotním chlebem byly železnice včetně nejmodernějších projektů.
Do konce dubna se mohou žáci základní a středních škol přihlašovat do soutěže „Vím proč“ o sto tisícové výhry.
Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.
Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.
V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.