Chytré domácnosti a „hodinoví ajťáci“
Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.
10. října spustilo evropské vědecké centrum CERN největší světový urychlovač LHC (Large Hadron Collider). Urychlovač LHC je dlouhý 27 kilometrů a je umístěn v kruhovém tunelu 100 metrů pod povrchem země mezi francouzským pohořím Jura a Ženevským jezerem ve Švýcarsku.
Elementární částice se v něm budou srážet rychlostí rovnou téměř rychlosti světla. Mohou tak vzniknout podmínky, které existovaly jen několik zlomků vteřiny po takzvaném velkém třesku. Fyzici tedy jeho pomocí budou moci studovat ty nejextrémnější stavy hmoty, nejniternější strukturu našeho světa, hledat odpovědi na otázky po podstatě vesmíru a třeba i nalézat nové energetické zdroje.
Podrobnější článek přinese Třípól v některém z dalších čísel. Nyní je ale aktuální ještě tato informace:
V sídle Akademie věd na Národní třídě v Praze bude od 20. do 31. října atraktivní multimediální výstava na téma LHC. Dozvíte se, jak urychlovač vypadá, a co všechno s jeho pomocí budou vědci zkoumat. Navíc se 21. října 2008 v sále Planetária v pražské Stromovce uskuteční premiéra pořadu ''Okamžik zrození''. Promítat se bude od 9.00 h, 10.45 h (pro školy) a od 15.00 h (pro veřejnost). Diváci budou mít navíc možnost diskutovat s vědci, kteří na výstavbě LHC spolupracovali.
Vstup na veškeré akce je zdarma. Pro účast na programu v Planetáriu je nutná předběžná registrace na tel. 220 999 001-3.
Výstava v Akademii věd ČR je přístupná široké veřejnosti v pracovní dny (kromě 29. října 2008) od 8 do 18 hodin. Návštěvy škol jsou plánovány ve dnech 22. - 24. října 2008 a 30. - 31. října 2008. Prosíme, aby se školy předem registrovaly na adrese lhc@kav.cas.cz. Individuální návštěvníci se registrovat nemusí.
Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.
V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...
Do rubriky "Od čtenářů" jsme zařadili článek od pana Vladislava Černého, tč. studenta U3V, jehož celoživotním chlebem byly železnice včetně nejmodernějších projektů.
Do konce dubna se mohou žáci základní a středních škol přihlašovat do soutěže „Vím proč“ o sto tisícové výhry.
Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.