Jaderná věda odhaluje podvody s potravinami
Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...
V roce 2006 Kirk Sorensen – hlavní jaderný technolog společnosti Teledyne Brown Engineering se sídlem v Hunstville v Alabamě – na svém blogu Energie z thoria napsal, že není obtížné si představit, že by celá planeta byla „poháněna“ thoriem. Jak se v souvislosti s tenčícími se zásobami jiných energetických surovin ukazuje, tento energetický zdroj se může skutečně dostat ke slovu.
Sorensen navrhuje stavět reaktory, které by místo uranu nebo plutonia používaly v přírodě se vyskytující thorium. I když thoriová technologie není dosud plně vyvinuta a od konvenčních reaktorů se odlišuje; příznivci tvrdí, že by thoriové reaktory byly vůči problémům, které zničily fukušimské reaktory, imunní. Navíc by produkovaly méně radioaktivních odpadů než reaktory konvenční.
· Srdcem thoriového reaktoru s kapalným fluoridovým palivem LFTR (Liquid Fluoride Thorium Reactor) je aktivní zóna zaplněná thoriem obsaženým v roztavené soli fluoridu lithia při teplotě několika set stupňů Celsia. Podobně jako je tomu u uranu 235, je thorium radioaktivní a štěpitelné, takže uvolňuje jak teplo, tak neutrony. K odstartování jaderných reakcí je však nutno přidat malé množství uranu 233.
· Neutrony narážejí na atomy thoria a přeměňují je na další 233U, který se dále štěpí a produkuje více neutronů. Jedná se o kontinuální proces přeměny thoria na uran 233, jeho spalování a produkování nového 233U.
· Thorium představuje jednu z mnoha cest ke zvýšení bezpečnosti jaderných reaktorů.
· Protože se k chlazení nepoužívá voda, existuje mnohem menší riziko explozí vodíku.
· Kapalné palivo snižuje objem radioaktivních odpadů. V konvenčních uranových reaktorech musí být pevné palivové tyče odstraněny z aktivní zóny dlouho předtím, než se uranové palivo zcela využije a než se produkty radioaktivního štěpení zcela rozpadnou. Naproti tomu kapalné palivo může být využíváno do doby, než se veškeré radioaktivní komponenty zcela spotřebují nebo rozpadnou na neradioaktivní nebo krátce žijící odpadní produkty.
· Fluoridové soli nejsou hořlavé.
· Jaderná energie na bázi thoria představuje nejlepší způsob boje proti změně klimatu. Podle Roberta Barlowa z University of Manchester neposkytnou obnovitelné zdroje energie tolik energie, kolik jí lidstvo bude potřebovat.
· Ačkoliv reaktory LFTR spálí většinu vyprodukovaného odpadu, přesto neodstraní všechen. Proto bude třeba pro některé dlouhožijící radioaktivní odpady vybudovat bezpečné úložiště.
· Jaderný inženýr Pavel Cvetkov z Texas A and M University in Colege Station zdůraznil, že mnohé nastíněné bezpečnostní výhody reaktorů LFTR budou muset být ještě podrobněji vyhodnoceny.
Na výzkumu využití thoriového paliva pracují i jiné země. V lednu 2011 oznámila čínská akademie věd, že v rámci širšího plánu rozvoje vědy a techniky uvolnila finance na vývoj thoriového reaktoru s roztaveným palivem. S thoriovým palivem v jeho pevné formě pro využití v konvenčních reaktorech již dlouho experimentuje také Indie. Disponuje totiž velkými zásobami thoriových rud, zatímco její zásoby uranu jsou poměrně malé.
Zkrácený překlad podle: David Shiga: Rescuing nuclear power. New Scientist, 2011, č. 2805, s. 8‑11.
Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...
V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.
Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...
O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by ...
Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho ...