Litevské lasery
Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.
11. března 2011 došlo v Tichém oceánu 130 kilometrů východně od pobřeží Japonska k zemětřesení. Zemětřesením vyvolané vlny cunami poškodily chladicí systém v jaderné elektrárně Fukushima Daiichi. V důsledku přehřátí došlo k explozi, která uvolnila do atmosféry radioaktivní prvky. Další kontaminaci do okolí elektrárny zanesla voda použitá k chlazení reaktorů a bazénů s použitým palivem. Jak se projevila kontaminace ve vodách Pacifiku?
Soukromá nezávislá a nezisková výzkumná instituce Woods Hole Oceanographic Institution (WHOI, Massachusetts, USA) získala v souvislosti s touto událostí finanční podporu od nadace Gorgona a Betty Moore na uskutečnění mezinárodního multidisciplinárního projektu zabývajícího se stanovením úrovní radioaktivní kontaminace v Tichém oceánu.
Vypluli jsme 4. června z přístavu Jokohama. Za dva dny jsme dopluli do vzdálenosti 200 kilometrů od pobřeží Japonska a poté se vraceli zpět podél a přes proud Kuroshio. Plavba trvala celkem 15 dní a nejblíže k Fukushimě jsme se dostali na vzdálenost 30 kilometrů.
Cesium z okyselené mořské vody bylo zkoncentrováno na koloně s kompozitním sorbentem AMP‑PAN. Sorbent obsahuje jako aktivní složku amonnou sůl kyseliny trihydrogenfosforečnano‑dodekamolybdenové (AMP) upravenou do granulí pomocí pojícího polymeru, jehož základem je polyakrylonitril (PAN). Po zkoncentrování byl v sorbentu gama spektrometrií stanoven obsah radioaktivních izotopů cesia 137Cs (poločas přeměny 30 roků) a 134Cs (poločas přeměny 2 roky). Toto stanovení přímo na palubě lodi mělo především orientační a bezpečnostní charakter a poskytlo údaje o relativním rozložení kontaminace ve zkoumané oblasti. Přesně byl sorbent s cesiem přeměřen až na pevnině v laboratořích WHOI.
Zjištěné hodnoty ukazují na významné zředění unikající aktivity již ve stanicích nejblíže Fukushimě. Hodnoty v místech úniků v elektrárně byly v červnu průměrně 33 000 Bq·m‑3. V důsledku mísení poklesly všechny hodnoty objemových aktivit naměřené v námi zkoumané oblasti podstatně pod japonské regulační limity pro oceán (90 000 Bq·m‑3) a ve stanicích vzdálených 30 km od Fukushimy se pohybovaly v rozmezí 600‑800 Bq·m‑3.Tyto hodnoty byly též pod úrovní aktivity nejrozšířenějšího přírodního radionuklidu v oceánu – draslíku 40K (~12 000 Bq·m‑3).
Odebrané vzorky mořské vody, flóry a fauny byly dále analyzovány v laboratořích celého světa. Byly zjišťovány obsahy mnoha radionuklidů (izotopů cesia, stroncia, jodu, ruthenia, promethia, plutonia, radia, uranu a dalších) v mořské vodě a jejich akumulace v mořských řasách, korýších a vybraných druzích malých mořských ryb. Společně s hodnotami fyzikálních veličin popisujících vlastnosti mořské vody a mořských proudů poskytnou vstupní údaje pro vývoj modelů popisujících způsob a cesty šíření a odstraňování kontaminantů v prostředí oceánu.
Za svou účast na výzkumné plavbě děkuji Henrietě Dulaiové z University of Hawaii a panu docentu Ferdinandu Šebestovi z Katedry jaderné chemie Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT.
Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.
V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.
Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.
Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...
V rekordním čase se Dominikánské republice podařilo úspěšně potlačit nový vpád středomořské ovocné mušky, vysoce destruktivního škůdce ohrožujícího zemědělskou produkci po celém světě.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.