Startuje další fyzikální soutěž Vím proč
Do konce dubna se mohou žáci základní a středních škol přihlašovat do soutěže „Vím proč“ o sto tisícové výhry.
Slovo „záření“ straší lidi stále. Již od konce studené války převažuje názor, že ionizační záření je reálnou hrozbou, i když není cítit ani vidět (nebo možná právě proto) a je nutné se mu co nejvíce vyhýbat. Na druhé straně platí, že radiační bezpečnost výrazně přispívá ke zvyšování nákladů na jadernou energii, a proto by jakákoliv úleva v oblasti radiačních limitů znamenala velké ekonomické úspory.
Záření je mnohem méně škodlivé, než se lidé obávají. Uvážíme-li přínos jaderné energetiky jako takové, je změna pohledu na záření ještě naléhavější. Strach ze záření zesílil po varováních, co všechno může přinést válečný konflikt. V minulých desetiletích si vědci nebyli zcela jisti dlouhodobými zdravotními účinky záření a přijala se velmi přísná regulační opatření; ta měla snížit expozici obyvatelstva zářením na minimum. Od roku 1950 byly limity dávek zpřísněny stopadesátkrát. Nynější mezinárodně doporučovaný limit je 1 milisievert za rok nad úroveň přírodního pozadí, která činí 2,5 milisievertu za rok. Pro srovnání: jedno vyšetření CT přispěje dávkou 5 milisievertů.
Abychom zjistili, jak často k tomu dochází, musíme porovnávat dlouhodobé zdravotní účinky u velkého počtu lidí, z nichž někteří obdrželi významné radiační dávky, ale jiní nikoliv. Potřebné údaje nám poskytují informace po svržení atomových bomb na Hirošimu a Nagasaki v srpnu 1945. Asi 66 % obyvatel přežilo do roku 1950 a od té doby byly jejich zdravotní záznamy pečlivě studovány. Do roku 2000 zde na rakovinu zemřelo 7,9 % obyvatel (pro srovnání: v jiných srovnatelných městech zemřelo za stejné období na rakovinu 7,5 % obyvatel). Ukazuje se, že dodatečné riziko způsobené radiací je velmi nízké ve srovnání s rizikem rakoviny z jiných příčin. Srovnejte to také s pravděpodobností 0,6 %, že americký občan za uvedených 50 let zemře při dopravní nehodě.
Lékař a jaderný fyzik na Oxfordské univerzitě Wade Allison doporučuje, aby pro celoživotní dávku byl stanoven horní limit na 5 Sv a měsíční na 0,1 Sv. Šlo by jen o zlomek radioterapeutické dávky rozložené na celý život. Taková revize by vedla ke snížení současných limitů o tisícinásobek.
Tento názor se může zdát příliš radikální, zejména pro ty, kteří pracují v oblasti průmyslové bezpečnosti a snaží se 60 let veřejnost ujistit, že s pomocí regulace se lze nebezpečného ozáření vyvarovat. (To od nich veřejnost ostatně žádala.) Zdravý rozum ale napovídá, že zvlášť opatrný přístup se nejvíce vyplatí v době, kdy toho v daném oboru mnoho nevíme. U nových technologií by se proto mělo začít s nižšími limity s tím, že je bude možné změnit, až se zlepší přístrojové vybavení a vzrostou znalosti. Regulace v oblasti ionizujícího záření se však vyvíjela právě opačným směrem, přičemž hnacím motorem zde byl strach.
Podle: Wade Allison: Who ´s afraid of radiation? New Scientist, 2010, č. 2771, s. 24-25.
Do konce dubna se mohou žáci základní a středních škol přihlašovat do soutěže „Vím proč“ o sto tisícové výhry.
Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.
Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.
V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.
Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.