Startuje další fyzikální soutěž Vím proč
Do konce dubna se mohou žáci základní a středních škol přihlašovat do soutěže „Vím proč“ o sto tisícové výhry.
Celá řada začínajících společností chce udělat z jaderné energie horké téma. Již dlouhou dobu je pro podnikatele populárním projektem tzv. zelená energie, zatímco jaderná energie se v důsledku vysokých nákladů, bezpečnostních otázek a obav ze šíření jaderných zbraní ignoruje. Jaderní vědci se ale domnívají, že i zde může dojít ke změně.
Díky výstavbě nových typů reaktorů, z nichž některé mohou využívat použité palivové články i z dožívajících reaktorů, lze jaderný průmysl lacinějším a bezpečnějším způsobem transformovat.
Konvenční typy reaktorů používají uranové tyče ponořené do vody. Tyto tyče obsahují přibližně 5 % izotopu uranu 235. Díky kontrolované štěpné řetězové reakci se voda ohřívá a vzniká pára, která pohání turbínu generující elektrickou energii. Tyto reaktory tvoří převážnou část jaderných elektráren ve světě. Jejich problém spočívá v tom, že v době, kdy je již třeba vyměnit palivové tyče, byla využita jen asi jedna dvacetina radioaktivního materiálu, které obsahují.
S cílem využít zbývající obrovský energetický potenciál vyhořelého paliva se v současné době vyvíjí reaktor Waste Annihilating Molten Salt Reactor (WAMSR). Jde o reaktor na bázi roztavených solí k likvidaci radioaktivních odpadů. Vyvíjí ho americká společnost Transatomic Power se sídlem v Cambridge, Mass.
Technologický proces výroby energie v reaktoru spočívá v tom, že nespotřebovaný uran a plutonium se v použitém palivu rozpouštějí v roztavených lithiových a fluoridových solích. Teplo uvolňované z radioaktivních prvků ohřívá roztavené soli, které se odvádějí z aktivní zóny reaktoru do tepelného výměníku, v němž se voda mění v páru; ta pohání turbínu. Hlavní vědecký pracovník společnosti Leslie Dowan uvedl, že kdyby se tímto způsobem využily veškeré vyhořelé palivové články, získal by svět čistou bezuhlíkovou energii pro dalších 72 let.
Společnost Terra Power of Bellevue se sídlem ve Washingtonu projektuje s finanční pomocí Billa Gatese i reaktor využívající použité palivo k vytvoření pomalu se rozpínajícího štěpného prstence v aktivní zóně, který může být v provozu několik desetiletí. Jedná se o tak zvaný travelling wave reactor (TWR), tj. reaktor s cestující vlnou.
Cesta od rýsovacího prkna k funkčnímu reaktoru bude ale dlouhá. K testování materiálů nyní Společnost Transatomic potřebuje několik milionů dolarů, což si vyžádá asi dva roky. Potom se vyrobí malá demonstrační elektrárna a nakonec komerční reaktor o výkonu 500 MW. Celý proces by mohl trvat 15 až 20 let.
Generální ředitel společnosti UPower Technologies se sídlem v Bostonu Jacob DeWitte uvedl, že stimulovat inovace v jaderné energetice tradičním startovacím způsobem mohou pomoci nově vznikající společnosti. Doufá, že se jeho společnosti podaří během pěti let uvést na trh jadernou nanobaterii, která se vejde do přepravního kontejneru a bude mít výkon 1 MW.
Podle: Martin LaMonica: Atomic boom. New Scientist, 2014, č. 2964, s. 22.
Do konce dubna se mohou žáci základní a středních škol přihlašovat do soutěže „Vím proč“ o sto tisícové výhry.
Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.
Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.
V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.
Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.