Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 584

Úloha jaderné energie při obnově ekonomiky po pandemii

Agentura pro jadernou energii při OECD (OECD-NEA) vypracovala zprávu, která zkoumá úlohu jaderné energie v souvislosti s obnovou ekonomiky po COVID-19. Obsahuje čtyři hlavní témata: budování odolnosti elektrických sítí, tvorba pracovních příležitostí, ekonomicky efektivní dekarbonizace, odemknutí financování. COVID-19 má významné účinky na globální ekonomiku a v důsledku i na energetiku. OECD-NEA zdůrazňuje zejména důležitost spolehlivosti a odolnosti elektroenergetiky v době velkých přírodních, zdravotních a společenských zvratů. Vlády musejí zvažovat široký okruh opatření pro obnovu ekonomiky a tvorbu pracovních příležitostí. Je zcela zřejmé, že bude třeba připravovat stimulační balíčky, které budou muset plnit dlouhodobé ekologické a také energeticko-bezpečnostní cíle. NEA zkoumá regulační a provozní vlivy krize a spolupracuje s členskými zeměmi na výměně politických přístupů a nejlepších zkušeností z celého světa. V souvislosti s tímto úsilím zveřejnila NEA stručné shrnutí situace a organizuje řadu diskusních jednání, na nichž se jedná o úloze jaderné energie v období po pandemii COVID-19. Zvlášť důležitá bude úloha jaderné energie na cestě ke skutečně udržitelné a ekologicky odpovědné energetické budoucnosti.

Fotogalerie (1)
Srdcem každého ze čtyř bloků Jaderné elektrárny Dukovany je jaderný reaktor umístěný pod tímto krytem (zdroj: vzdělávací portál ČEZ Svět energie)

Ekonomicky efektivní dekarbonizace energetických systémů

NEA doporučuje vládám, aby využily ekonomickou obnovu po krizi COVID-19 k urychlení přechodu energetiky na plnění klimatických cílů. Postpandemické plány obnovy budou muset uvést do souladu klimatické cíle s cíli ekonomickými, takže v popředí energetické politiky budou muset být systémové náklady. Projekty jaderné energetiky představují hlubokou dekarbonizaci při současném optimálním využívání minerálních zdrojů, paliv a půdy. Přechod k uhlíkově neutrálnímu energetickému systému by podstatně zvýšil systémové náklady a ohrozil by bezpečnost dodávek elektřiny, pokud by se vynechala  jaderná energie. Dosažení ekonomicky efektivní dekarbonizace si však vyžádá i strukturální reformu trhu s elektřinou.

Vytváření vysoce kvalifikovaných pracovních příležitostí

Jaderná energie je schopná dodávat velká množství nízkouhlíkové elektřiny a tepla za přijatelné náklady a současně vytvářet velký počet vysoce kvalifikovaných pracovních míst jak na lokální, tak na celostátní úrovni. Investice do jaderné energie rovněž urychlují přechod ke zvýšení odolnosti energetiky. Jaderné projekty prokazatelně vytváření velký počet vysoce kvalifikovaných pracovníků s vysokými mzdami a s dlouhodobými pracovními úvazky. Na jaderné projekty navíc navazují ještě další investice na lokální i regionální úrovni.

Odemknutí financování jaderné infrastruktury při ekonomické obnově

Pokud jde o financování velkých jaderných projektů, může existovat určitá bariéra na některých trzích, kde soukromí investoři usilují o krátkodobou návratnost kapitálu. Avšak v době ekonomické rekonstrukce mohou dlouhodobé energetické projekty, jako jsou například jaderné elektrárny, vést k posílení společenské soudržnosti a k oživení ekonomických aktivit. Vlády by měly proto povzbuzovat investice do odolné nízkouhlíkové energetické infrastruktury, jako je právě jaderná energetika. Přechodná a cílená vládní pomoc jaderným projektům bude nevyhnutelná, aby bylo možno benefity jaderné energie v post-COVID-19 ekonomické rekonstrukci plně využít. Vládní pomoc by měla být směřována tak, aby přilákala efektivní soukromé financování k výstavbě jaderné infrastruktury.

Budování nízkouhlíkové odolné elektrické infrastruktury s využitím jaderné energie

NEA konstatovala, že během krize COVID-19 pokračovaly jaderné elektrárny spolehlivě ve výrobě elektřiny po celou dobu 24 hodin denně a zajišťovaly tak nepřetržitý provoz kritických služeb nutných v době globální zdravotnické krize a pomáhaly udržení sociální stability. Jaderná energie je důležitý flexibilní zdroj elektřiny, který pomáhá udržovat bezpečnou dodávku elektřiny tím, že pracuje v režimu základního zatížení. Variabilní elektřina z obnovitelných zdrojů ji může doplňovat.

 

Generální ředitel NEA, William Magwood, prohlásil, že NEA věří tomu, že investice během rekonstrukce po COVID-19 by měly být uskutečňovány s ohledem na dlouhodobé vyhlídky. „Je docela možné, že vynaložíme hodně peněz z krátkodobého hlediska, které se nám ale z dlouhodobého hlediska nevyplatí. V NEA věříme tomu, že dlouhodobé investice ke zlepšení naší energetické infrastruktury budou zahrnovat jadernou energii“.

Zdroj:

https://www.neimagazine.com/news/newsnea-launches-policy-briefs-on-nuclears-role-in-economic-recovery-7994344

 

 

Václav Vaněk
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Startuje další fyzikální soutěž Vím proč

Do konce dubna se mohou žáci základní a středních škol přihlašovat do soutěže „Vím proč“ o sto tisícové výhry.

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail