Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 584

Program Harmonie Světové jaderné asociace

Program Harmonie je vize globálního jaderného průmyslu, zaměřená na budoucnost elektřiny. Pro zajištění rostoucí poptávky po spolehlivé, dostupné a čisté elektřině, bude třeba, aby v rámci energetického mixu spolupracovaly ve shodě všechny nízkouhlíkové energetické zdroje. K dosažení tohoto cíle se bude muset výkon jaderných elektráren zvýšit do roku 2050 o 1 000 GW a jejich podíl na celkové spotřebě elektřiny vzrůst na 25 %. Projekt Harmonie poskytne akční rámec, který pomůže průmyslu zapojit všechny klíčové hráče k odstranění všech bariér. To je vize World Nuclear Association - Světové jaderné asociace. Po nedávném zveřejnění alarmující zprávy o postupu globálního oteplování je více než aktuální.

Fotogalerie (4)
Titulní stránka bookletu WNA Program Harmonie (zdroj WNA)

Přístup k elektřině a čistému vzduchu je životně důležitý. Ve světě umírá každoročně 7 milionů lidí v důsledku znečištěného ovzduší, asi 2,7 miliard lidí nemá k dispozici čistá zařízení na vaření a téměř miliarda lidí je bez přístupu k elektřině. Současné závazky vlád ke snižování emisí CO2 podle Pařížské dohody nestačí k tomu, aby se vzrůst globální teploty na Zemi udržel pod 2 °C. Současná globální spotřeba elektřiny má podle všech prognóz do roku 2050 vzrůst minimálně na dvojnásobek, protože se stále více zemí industrializuje a snaží zvýšit svou životní úroveň. Aby bylo možné čelit nebezpečným změnám klimatu, musejí minimálně 80 % elektřiny vyrábět bezuhlíkové energetické zdroje (dnes je to 34 %). Jaderné elektrárny ve 30 zemích se podílejí na globální výrobě elektřiny jedenácti procenty. 25 % elektřiny z jaderných elektráren v roce 2050 spolu s vyšším podílem ostatních bezuhlíkových zdrojů by výrazně pomohlo zajistit rostoucí potřeby lidské společnosti.

Jaderná energetika je nejbezpečnější zdroj elektřiny

Současná diskuse o energetice ignoruje fakta a nehodnotí zdroje z celkové společenské perspektivy. Zdravotní a environmentální výhody jaderné energie nejsou hodnoceny ekvivalentně s jinými zdroji. Vezmeme-li v úvahu zdravotní dopady palivových cyklů všech používaných zdrojů, nejhůře dopadají fosilní paliva, naopak jádro má nejnižší externí náklady a je nejbezpečnější. K tomu bylo vypracováno již několik studií, nejznámější je studie Evropské komise ExternE a studie Paul Scherrerova institutu z r. 1998 (https://inis.iaea.org/collection/NCLCollectionStore/_Public/30/045/30045581.pdf).

Proč jaderná energie? Protože:

-        je čistý zdroj energie neznečišťující vzduch, který dýcháme,

-        je bezuhlíkový zdroj, který je důležitý v boji proti změně klimatu,

-        má nízký dopad, pokud jde o potřebnou plochu a zdroje,

-        je schopna vyrábět elektřinu 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, ale umožňuje i flexibilní provoz,

-        zvyšuje bezpečnost dodávek elektřiny a odolnost elektrických sítí v nejistém světě,

-        je nejekonomičtější zdroj energie z dlouhodobého hlediska,

-         podporuje zaměstnávání vysoce kvalifikovaných pracovníků a ekonomický rozvoj v blízkých komunitách,

-        představuje ověřenou technologii, která je dnes k dispozici, a může být zaváděna urychleně,

-        se neustále zdokonaluje a nové technologie zvyšují účinnost a umožňují nové aplikace, např. dodávky tepla,

-        poskytuje izotopy pro využití ve zdravotnictví, průmyslu a zemědělství,

-        je partnerem pro obnovitelné zdroje energie, které může zálohovat.

Program Harmonie je ambiciózní, ale reálný

Zvýšený podíl všech nízkouhlíkových zdrojů energie a snížená spotřeba fosilních paliv mohou společně přispívat k dosažení harmonie, která v budoucnosti zajistí spolehlivou, dostupnou a čistou dodávku energie pro každého. Díky získaným zkušenostem a znalostem má dnešní globální jaderný průmysl silnou pozici, aby mohl cíle ambiciózního projektu Harmonie splnit. I když není tempo, jakým se budou muset další jaderné elektrárny budovat, větší než v minulosti, nebude to snadné. Výstavba jaderných elektráren o souhrnném výkonu 1 000 GW do roku 2050 si vyžádá kooperativní úsilí celé jaderné komunity, od výzkumu k průmyslu, k regulátorům a k vládám.

Bez celosvětové spolupráce to nepůjde

Globální jaderný průmysl se všemi ostatními klíčovými hráči se bude muset snažit o dosažení následujících kroků:

-  Vytvořit takovou úroveň na trhu energií, která bude optimalizovat existující nízkouhlíkové zdroje energie a posilovat investice do budoucích čistých energií, kde bude mít jaderná energie stejné podmínky jako jiné bezuhlíkové zdroje a kde bude uznáván její význam v energetickém mixu jako spolehlivého a odolného nízkouhlíkového hráče.

-  Zajistit harmonizované regulační procesy k zabezpečení mezinárodně konzistentního, účinného a predikativního licenčního režimu k usnadnění velkého růstu výkonu jaderných elektráren při současném zajišťování bezpečnosti.

-              Vytvořit efektivní bezpečný model, kde bude veřejnost lépe chápat výhody jaderné energie v oblasti zdraví, ekologie a bezpečnosti ve srovnání s jinými zdroji energie.

Zdroj: World Nuclear Association, http:world-nuclear.org/harmony

Brožuru o celém programu najdete zde http://world-nuclear.org/getmedia/bcbee510-19f9-4433-be23-6bd7c2c98854/Harmony-Booklet-2018-web.pdf.aspx.

Václav Vaněk
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Startuje další fyzikální soutěž Vím proč

Do konce dubna se mohou žáci základní a středních škol přihlašovat do soutěže „Vím proč“ o sto tisícové výhry.

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail